Význam železa v séru u nemocných s chronickou hepatitidou B a C
The importance of serum iron levels in patients with chronic hepatitis B and C.
The clinical importance of serum iron levels in hepatitis B and C patients is not fully known. Serum iron levels were tested in a total of 473 patients, of whom 74 were HBsAg positive, 207 anti-HCV positive, and 192 were random controls with other liver diseases. Serological markers of HBV and HCV infection were tested by ELISA methods, and a liver biopsy was performed in 57 % of hepatitis B and C patients.
Results:
Mean serum iron concentrations were highest in the HCV infected patients (p<0.05 vs. HBV and controls); although these concentrations were not higher than the upper limit of the normal value. Mean serum ALT and AST activity was significantly higher in chronic hepatitis C patients than in hepatitis B patients (p<0.003, p<0.001 resp.) and in comparison to the controls. In a subgroup of 106 liver cirrhosis patients mean serum iron levels were significantly higher in patients with chronic hepatitis B and C (p<0.05) and ALT and AST activity was also higher in comparison with controls (p<0.001, p<0.001).
Conclusions:
Significantly higher serum iron levels were detected in patients with chronic hepatitis B and C, and although they were below the upper limit of what is considered a normal value, it was an important finding because they were accompanied by significantly higher ALT and AST activity in both groups of hepatitis patients.
Key words:
iron, chronic hepatitis B, chronic hepatitis C, liver cirrhosis.
Autoři:
J. Stránský 1; K. Krátká 1; J. Stříteský 2
Působiště autorů:
I. interní klinika FNKV a 3. LF UK Praha
Přednosta: prof. MUDr. Jiří Horák, CSc.
1; Ústav patologie 1. LF UK Praha
Přednosta: prof. MUDr. Ctibor Povýšil, DrSc.
2
Vyšlo v časopise:
Prakt. Lék. 2007; 87(4): 235-237
Kategorie:
Z různých oborů
Souhrn
Význam železa v séru u chronické hepatitidy B a C není plně objasněn. Autoři vyšetřili hodnoty železa v séru u 473 pacientů, z toho u 74 HB s Ag pozitivních s chronickou hepatitidou B, 207 anti-HCV pozitivních s chronickou hepatitidou C, a u 192 náhodných kontrol s jinými nemocemi jater. Sérologické markery infekce HBV a HCV byly vyšetřeny metodami ELISA, 57 % pacientů s chronickou hepatitidou B a C mělo provedenu jaterní biopsii.
Výsledky:
Průměrná koncentrace železa v séru byla nejvyšší u pacientů s infekcí HCV (p<0,05 oproti HBV a kontrolám), i když tato koncentrace nepřesáhla horní hranici normy. Průměrná aktivita ALT a AST byla významně vyšší u pacientů s chronickou hepatitidou C než B (p<0,003 a p<0,001) oproti kontrolám. V podskupině 106 pacientů s jaterní cirhózou byla hodnota železa u chronických hepatitid významně vyšší oproti kontrolám (p<0,05) a rovněž aktivita ALT a AST byla významně vyšší než u kontrol (p<0,001).
Závěr:
U pacientů s chronickou hepatitidou B a C bylo zjištěno statisticky významné zvýšení hodnot železa v séru a přestože je ještě v pásmu normálních hodnot, je to důležitý nález, protože je u obou hepatitid spojeno s významným zvýšením aktivity ALT a AST.
Klíčová slova:
železo, chronická hepatitida B, chronická hepatitida C, jaterní cirhóza.
Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospěléČlánek vyšel v časopise
Praktický lékař
2007 Číslo 4
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Souhrn doporučení pro očkování nedonošených novorozenců
- Cinitaprid – nové bezpečné prokinetikum s odlišným mechanismem účinku
- Srovnání antidepresiv SSRI, mirtazapinu a trazodonu z hlediska nežádoucích účinků
Nejčtenější v tomto čísle
- Současné trendy diagnostiky a léčby zlomenin člunkové kosti
- Rozsáhlá trombóza hrudní aorty – neobvyklý zdroj akutní periferní tepenné embolie
- Epileptické paroxysmy jako ekvivalent synkopy u těžké aortální stenózy
- Kouření a kůže