Polymerázová řetězová reakce v mikrobiologické diagnostice
Polymerase Chain Reaction in Microbiology
In microbiology, the polymerase chain reaction (PCR) is employed above all for the detection of microbial DNA in the examined specimen. The greatest advantage of PCR is the speed and the ability to detect even the non-cultivable microbes. Therefore, it is used in situations, where classical microbiological techniques fail. PCR is also very sensitive and relatively specific. However, it is necessary to consider also possible false positivity due to contamination of the specimen or false negativity caused by the presence of inhibitors. In comparison with classical techniques the PCR for the detection of microbial nucleic acids and 2. of the use of amplification techniques for more detailed strain identification. Finally, a summary is given of application of DNA technology in other areas of medicine.
Key words:
polymerase chain reaction - microbiological diagnostics
Autoři:
M. Votava 1; R. Horváth 2; M. Dendis 2
Působiště autorů:
Mikrobiologický ústav LF MU a FN u sv. Anny, Brno, přednosta doc. MUDr. M. Votava, CSc. 2Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie, Brno, ředitel prof. MUDr. J. Černý, DrSc.
1
Vyšlo v časopise:
Prakt. Lék. 2000; (11): 632-634
Kategorie:
Články
Souhrn
Polymerázová řetězová reakce (PCR) se v mikrobiologii používá hlavně k průkazu mikrobiální DNA ve vyšetřovaném vzorku. Její největší výhodou je rychlost a schopnost průkazu i nekultivovatelných mikrobů. Uplatňuje se tedy v situacích, kde klasické mikrobiologické techniky selhávají. PCR je rovněž vysoce citlivá a relativně specifická. Je však třeba brát zřetel i na možnost falešné pozitivity způsobené kontaminací vzorku, příp. falešné negativity vyvolané přítomností inhibitorů. Ve srovnání s klasickými technikami je PCR poměrně nákladná. V práci jsou uvedeny příklady praktického využití PCR k průkazu mikrobiální nukleové kyseliny ve vzorku a využití amplifikačních technik k podrobnější identifikaci kmene. Závěrem je podán přehled využití technologie DNA v dalších oborech medicíny.
Klíčová slova:
polymerázová řetězová reakce - mikrobiologická diagnostika
Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospěléČlánek vyšel v časopise
Praktický lékař
2000 Číslo 11
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Cinitaprid – v Česku nová účinná látka nejen pro léčbu dysmotilitní dyspepsie
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Antidepresiva skupiny SSRI v rukách praktického lékaře
Nejčtenější v tomto čísle
- Tranzitorní ischemická ataka
- Polymerázová řetězová reakce v mikrobiologické diagnostice
- Demence v obraze SPECT vyšetření mozku
- Lymeská karditida