56. otologický den
Vyšlo v časopise:
Otorinolaryngol Foniatr, 66, 2017, No. 2, pp. 94.
Kategorie:
Zprávy z ORL společnosti
Kroměříž, 1. prosinec 2016
56. otologický den se konal v Kroměříži, ve městě s mnoha památkami, včetně těch, které jsou chráněné UNESCO. Akce se zúčastnilo 170 osob (145 účastníků a 25 zástupců firem). Přednášky probíhaly v Domě kultury. V pěti blocích bylo předneseno 32 odborných sdělení.
První blok přednášek byl tradičně věnován teoretickým poznatkům a výzkumu v otologii. Diskutována byla např. problematika neurofyziologie u pacientů s tinitem.
Další blok se věnoval vrozené nedoslýchavosti. V úvodu přednesl P. Komínek (ORL klinika FN Ostrava) sdělení o organizaci depistáže vrozené nedoslýchavosti. Bylo doporučeno plošné provádění skríningu na neonatologických odděleních. Získaná data by měla být zpracována krajskými centry a děti s nefyziologickými výsledky by měly být předány k dořešení v těchto centrech. Další přednášky informovaly o možnostech objektivního vyšetření sluchu u vrozené nedoslýchavosti a možných chybách (J. Dršata, ORL klinika Hradec Králové, P. Myška, dětská ORL klinika FN Motol, D. Hošnová, Klinika dětské ORL FN Brno).
Druhá část bloku se týkala péče o nedoslýchavé děti (J. Valvoda, Dětská ORL klinika FN Motol). Zdůrazněna byla potřeba mezioborové spolupráce. Sdělení o kochleárních implantacích u dětí přednesl J. Skřivan (Dětská ORL klinika FN Motol) a seznámil posluchače jak se začátky kochleárních implantací v ČR, tak se současnými trendy a indikacemi k oboustrannému zavedení kochleárního implantátu.
Třetí blok se zabýval minulostí, současností a budoucností ušní chirurgie. Zejména pro mladší kolegy byla jistě přínosná přednáška J. Plcha, ve které sdělil své osobní zkušenosti s otochirurgií za skoro půl století. Zajímavá fotodokumentace ilustrovala technické možnosti pro středoušní chirurgii v minulosti. Další přednášky byly o chirurgické léčbě retrakčních kapes (M. Světlík, ORL odd. KNTB Zlín) a o možnostech využití endoskopie v otochirurgii (R. Salzman, ORL klinika FN Olomouc). Endoskop může být užitečnou alternativou pohledu na špatně přístupné oblasti, někdy i úplně nahradí operační mikroskop.
Diskutována byla dále problematika využití laseru v ušní chirurgii (K. Zeleník, ORL klinika Ostrava ), BAHA a středoušních implantátů (J. Bouček, ORL klinika FN Motol) a potíží s otevřenou trepanační dutinou (L. Školoudík, ORL klinika FN Hradec Králové). O léčbě tumorů spánkové kosti a lební spodiny, včetně předoperačního managementu, hovořil M. Chovanec (ORL klinika FNKV).
T. Bakaj (ORL klinika FN Olomouc) srovnal možnosti second look operace versus MRI k vyloučení perzistence (recidivy) cholesteatomu. Výhodou operace je vysoká specificita, nevýhodou celková anestezie a další rizika operace. MRI je naopak neinvazivní metoda, bez nutnosti celkové anestezie. Odhalí však jen cholesteatomy nad 3 mm. Čtvrtý a pátý blok byl věnován váriím a kazuistikám. Diskutována byla např. problematika myringoplastik, rekonstrukce středouší a ventilačních trubiček.
První zkušenosti u dospělých s balónkovou dilatační tuboplastikou přednesl L. Školoudík (ORL klinika FN Hradec Králové). Jde o bezpečnou metodu zlepšující tubární funkci, dlouhodobý efekt je zatím nejistý. L. Pavelcová hovořila o možnostech on-line konzultace začínajících audiologických sester přímo během vyšetření. Na konci byly prezentovány kazuistiky a vária týkající se dílčích oblastí otologie.
Společenský večer se uskutečnil 30. listopadu v předvečer akce v Arcibiskupských vinných sklepích. Bylo možné ochutnat mladá vína letošního sběru i vyzrálá vína z loňských ročníků. Prohlídka sklepů i řízená degustace vín z rukou sklepmistra pana Milana Palety byla pěkným doplňkem večera.
Věříme, že zimní „degustace“ Kroměříže byla příjemnou předehrou před celostátním 80. kongresem ČSORLCHHK, který se uskuteční v Kroměříži 13.–l5. června 2018 a umožní „vychutnat si“ město, nádherné parky a zahrady i v letní době. Díky za bezchybnou organizaci akce patří firmě Guarant a paní Ing. Ivaně Srbové.
Za pořadatele
MUDr. Tomáš Grézl,
prim. MUDr. Ivan Pár
ORL odd. Kroměřížské nemocnice, a.s.
e-mail:ivan.par@nem-km.cz
Štítky
Audiologie a foniatrie Dětská otorinolaryngologie OtorinolaryngologieČlánek vyšel v časopise
Otorinolaryngologie a foniatrie
2017 Číslo 2
- Isoprinosin je bezpečný a účinný v léčbě pacientů s akutní respirační virovou infekcí
- MUDr. Jaromír Zatloukal, Ph.D.: Dupilumab bude dalším milníkem v historii léčby CHOPN
- Ověřený efekt lokální léčby u streptokokové a virové faryngitidy
- Přínos inosin pranobexu v terapii infekcí HPV v gynekologii
- Pacienti s infekcemi HPV a EBV a možnosti léčebné intervence pomocí inosin pranobexu
Nejčtenější v tomto čísle
- Hluboké krční záněty – diagnostika a terapie
- Profesní poškození sluchu hlukem – část 1.
-
Incidence komplikací u operací štítné žlázy
Retrospektivní analýza - CONE BEAM CT: použití mimo stomatologii