Návrh prohlášení evropského konsenzu týkající se screeningu sluchu předškolních a školních dětí
Vyšlo v časopise:
Otorinolaryngol Foniatr, 60, 2011, No. 3, pp. 172-173.
Kategorie:
Zpráva
PROHLÁŠENÍ EVROPSKÉHO KONSENZU týkající se screeningu sluchu předškolních a školních dětí
Během 10. kongresu EFAS ve Varšavě v Polsku, 22. 6. 2011, konaném na pozvání Henryka Skarżyńskeho, ředitele Institutu fyziologie a patologie sluchu ve Varšavě, byl uspořádaný diskusní panel, týkající se screeningu sluchu školních dětí. Odborníky různých oborů, včetně audiologie, otolaryngologie, komunikačních onemocnění, patologie řeči, výchovy a biomedicínského inženýrství, bylo vypracováno konsenzuální prohlášení.
- Ve většině evropských zemí jsou dobře zavedeny efektivní programy novorozeneckého screeningu sluchu (6). Ovšem ne všechny sluchové poruchy dětí mohou být zjištěny po narození.
- Prevalence sluchové poruchy se zvyšuje s věkem a zahrnuje převodní sluchovou ztrátu, senzorineurální sluchovou ztrátu a poruchy zpracování zvukové informace. Děti s převodní sluchovou poruchou mohou mít vrozené nebo získané vady oblasti středouší. Některé patologické stavy středouší, jako lehké středoušní anomálie s nevýraznou sluchovou ztrátou a sekretorická otitida, jsou obvykle záludné a rodiče nebo pečovatelé si jich nemusí všimnout. Senzorineurální sluchová porucha může vzniknout při poruše vnitřního ucha, nebo porušení sluchového nervu. Známé příčiny senzorineurální sluchové ztráty v dětství zahrnují virové a bakteriální infekce, ototoxické látky a traumata při úrazu hlavy, nebo vystavení nadměrnému hluku. Některé dědičné sluchové poruchy, nebo vrozené anomálie, se manifestují při narození dítěte. Vážný zdravotní problém u dětí ovšem vytváří i poškození sluchu hlukem (7). Poruchy zpracování zvukové informace, které vidíme u dětí, mohou být důsledkem neuromorfologických poruch, opožděného vyzrávání centrálního auditorního nervového systému a neurologického postižení (3).
- Existují solidní důkazy, že neléčená sluchová ztráta > 20 dB může mít negativní vliv na rozvoj řeči, jazyka a kognitivních schopností a následně na výši dosaženého vzdělání. Navíc studie jasně ukazují, že školní děti s lehkou sluchovou poruchou, které se jeví v každodenních situacích normálně, jsou ohroženy problémy v oblasti sociální, vzdělávání a chování (2, 4, 5, 8, 9, 11). To znamená, že zachycení sluchové ztráty screeningovým programem má největší potenciál v uplatnění efektivní diagnostiky a léčby ohrožených dětí a odstranění škodlivých následků pro jednotlivce i společnost (12). Všude, kde byl takový program správně zaveden, se prokázala jeho ekonomická návratnost.
- Screening sluchu je efektivní metoda pro identifikaci podmínek „sluchového zdraví“ u dětí. U dětí by měl být sluch testován kdykoliv je vyjádřena obava ohledně sluchových schopností.
- Screeningové programy ve školách nejsou v Evropě běžné a měly by být integrální součástí školních preventivních zdravotních programů.
-
Cíle celoplošného screeningového programu
vyšetřování sluchu u školních dětí jsou:
- Včasná detekce a identifikace sluchových problémů.
- Adekvátní dostupnost odborné péče u všech dětí s podezřením na sluchovou ztrátu a na onemocnění spojená s poruchou zpracování sluchové informace, bez ohledu na ekonomické uvažování.
- Jako základní test pro screening sluchu školních dětí se doporučuje tónová audiometrie (10). U dětí, kde je podezření na poruchu zpracování sluchové informace, se doporučuje forma dotazníku (1).
- Předškolní a školní screening sluchu bude vytvářet množství doporučení k dalšímu vyšetření. Vzhledem k benefitu screeningu pro děti je významnější negativní výsledek než falešně pozitivní. Rodiče vyšetřovaných dětí by měli být informováni o limitech screeningu sluchu.
- Základní součástí systému screeningu sluchu u školních dětí je systém kontrol kvality. Všechny osoby, provádějící screening, musejí mít adekvátní výcvik a instrukce. Je potřeba podporovat všechny, kteří se programu účastní, aby školením získali a udrželi odpovídající dovednosti.
- Primárním cílem předškolního a školního screeningu sluchu jsou děti ve věku 4 - 7 let. Další screening lze zařadit ve vyšších ročnících.
- Předškolní a školní screening není povinný u dětí, které mají diagnostikovanou sluchovou vadu a jsou v profesionální péči.
- Zákonní zástupci všech dětí by měli dostat potvrzení o výsledku screeningu. Pokud dítě ve screeningovém programu neprojde, měl by být zákonný zástupce informovaný, že je potřebné odborné vyšetření ORL lékařem či audiologem a měl by být vybaven doporučující zprávou, která by se po doplnění příslušným odborníkem vrátila do screeningového programu.
- Protože se evropské zdravotnické systémy liší jak organizačně tak ekonomicky, zaměřuje se Evropský konsenzus ohledně screeningu sluchu u předškolních a školních dětí na odpovídající mocenské orgány evropských zemí, aby se ujaly organizace povinného screnningového programu školních a předškolních dětí. Takto lze vytvořit podstatný příspěvek idey rovných vzdělávacích možností pro evropské děti, které trpí komunikačními poruchami.
Přeložil doc. MUDr. Zdeněk Kabelka, Ph.D.
Zdroje
1. American Speech-Language-Hearing Association. (Central) Auditory Processing Disorders [Technical Report]. (2005) Available from .
2. Bess, F. H., Dood-Murphy, J., Parker, R. A.: Children with minimal sensorineural hearing loss: prevalence, educational performance, and functional status. Ear & Hearing, 19, 1998, 5, s. 339-354.
3. Chermak, G. D., Musiek, F. E.: Central auditory processing disorders. New Perspectives. Singular Publishing Group, San Diego, California, 1997.
4. Crandell, C. C.: Speech recognition in noise by children with ninimal degrees of sensorineural hearing loss. Ear & Hearing, 14, 1993, 3, s. 210-216.
5. Hall, J. W., Grose, J. H., Drake, A. F., Pillsbury, H. C.: Developmental consequences of mild hearing loss. Current Opinion in Otolaryngology Head and Neck Surgery, 2000, 8, s. 431-435.
6. Lutman, M. E., Grandori, F.: Screening for neonatal hearing defects: European consensus statement. Eur. J. Pediatr., 158, 1999, s. 95-96.
7. Niskar, A. S., Kieszak, S. M., Holmes, A. E., Esteban, E., Rubin, C., Broody, D. J.: Estimated prevalence of noise-induced hearing threshold shifts among children 6 to 19 years of age: the Third National Health and Nutrition Examination Survey, 1988-1994, United States. Pediatrics, 108, 2001, s. 40-43.
8. Skarzynski, H., Kochanek, K., Senderski, A., Skarzynski, P. H., Ludwikowski, M., Kopaczewski, M., Bruski, L.: Organization of the hearing screening examinations in Polish schools in rural areas and small towns. Cochlear Implants International, 2010, 11, s. 143-147.
9. Skarzynski, P. H., Kochanek, K., Skarzynski, H. et al.: Hearing screening program in school-age children in vestern Poland. Int. Adv. Otol., 7, 2011, 2, s. 194-200.
10. Sliwa, L., Hatzopoulos, S., Kochanek, K., Piłka, A., Senderski, A., Skarzynski, P. H.: A comparison of audiometric and objective metod in hearing screening of school children: A preliminary study. Int. J. Pediatr. Otorhinolaryngol., 75, 2011, 4, s. 483-488.
11. Tharpe, A. M., Sladen, D. P., Dodd-Murphy, J., Boney, S. J.: Minimal hearing loss in children: minimal but not inconsequential. Semin Hear, 30, 2009, s. 80-93.
12. Watkin, P. M., Baldwin, M.: Identifying deafness in early childhood: requirements after the newborn hearing screen. Archives of Disease in Childhood, 2011, vol./is 96/1(62-6) 0003-988;1468-2044.
Štítky
Audiologie a foniatrie Dětská otorinolaryngologie OtorinolaryngologieČlánek vyšel v časopise
Otorinolaryngologie a foniatrie
2011 Číslo 3
- Podávání probiotik s obsahem L. reuteri Pharax jako adjuvans k léčbě faryngitidy a tonzility u malých dětí
- Isoprinosin je bezpečný a účinný v léčbě pacientů s akutní respirační virovou infekcí
- Inosin pranobex v léčbě chřipky a dalších respiračních infekcí virové etiologie
- Pacienti s infekcemi HPV a EBV a možnosti léčebné intervence pomocí inosin pranobexu
- Doc. Jiří Kubeš: Zásadní přínos protonové terapie spočívá v ochraně zdravých tkání
Nejčtenější v tomto čísle
- Zkušenosti s lokální kortikoterapií při dysfunkcích Eustachovy tuby
- Idiopatická a zdanlivo idiopatická neuralgia nervus trigeminus
- Zriedkavá vrodená anomália krku: aneuryzma vena jugularis
- Polyganglionitída pri Bellovej obrne – klinická analýza