Tonzilektomie včera a dnes na ORL oddělení Nemocnice Nymburk
Tonsillectomy Yesterday and Today
Summary:
Tonsillectomy (TE) is a frequent procedure performed at the Otolaryngology. The target of our retrospective study was to compare some of the criteria of TE during two time periods and to find the differences that occured in the Ear, Nose and Throat Department at Nymburk. We chose two five-year periods. The first between 1981–1985 and the second between 1996–2000. The second period was chosen because there were several changes in the medicines prescribed. The patients participated in selecting their treatments, they made decisions about their next therapies, examinations and the type of medicines. We discovered during our study that the number of TE decreased and care of the patients improved. The days in the hospital and the number of complications was lower. We investigated the cause of the decreased complications and improved care.
Key words:
tonsillectomy, Pittsburg study, chronic tonsillitis, peritonsillar abscess.
Autoři:
D. Applová; R. Vichnar; D. Karlová
Působiště autorů:
Oddělení ORL a chirurgie hlavy a krku, Nemocnice Nymburk
přednosta MUDr. R. Vichnar
Vyšlo v časopise:
Otorinolaryngol Foniatr, 55, 2006, No. 1, pp. 7-9.
Kategorie:
Původní práce
Souhrn
Souhrn:
Tonzilektomie (TE) je v otorinolaryngologii často prováděný výkon. Cílem naší retrospektivní práce bylo porovnat některá kriteria týkající se tonzilektomií během dvou sledovaných období a najít změny, ke kterým za určitou dobu došlo na ORL oddělení v Nymburku. Vybrali jsme si dvě pětiletá období, první v rozmezí let 1981–1985, druhé v letech 1996–2000. Druhé jsme zvolili záměrně po roce 1989, neboť v této době došlo k výrazným změnám ve zdravotnictví. Pacienti se začali více podílet na své léčbě, společně s lékaři počali rozhodovat o dalším postupu a o jednotlivých vyšetřeních a na trhu se objevila řada moderních a účinných léků. Během našeho sledování jsme dospěli k jednoznačnému závěru, že se na ORL oddělení v Nymburku snížil počet prováděných tonzilektomií, zlepšila se péče o pacienty, zkrátila se doba hospitalizace a klesl počet komplikací. Položili jsme si otázku, co mohlo způsobit výše zmíněný pokles prováděných výkonů a pokusili jsme se na ni nalézt odpověď.
Klíčová slova:
tonzilektomie, Pittsburgský protokol, chronická tonzilitida, peritonzilární absces.
Štítky
Audiologie a foniatrie Dětská otorinolaryngologie OtorinolaryngologieČlánek vyšel v časopise
Otorinolaryngologie a foniatrie
2006 Číslo 1
- Podávání probiotik s obsahem L. reuteri Pharax jako adjuvans k léčbě faryngitidy a tonzility u malých dětí
- Isoprinosin je bezpečný a účinný v léčbě pacientů s akutní respirační virovou infekcí
- Inosin pranobex v léčbě chřipky a dalších respiračních infekcí virové etiologie
- Pacienti s infekcemi HPV a EBV a možnosti léčebné intervence pomocí inosin pranobexu
- Doc. Jiří Kubeš: Zásadní přínos protonové terapie spočívá v ochraně zdravých tkání
Nejčtenější v tomto čísle
- Nádory nosní dutiny a vedlejších nosních dutin – přehled nových poznatků
- Invertovaný papilom nosu a vedlejších nosních dutin – 1. část – literární přehled
- Present-day Importance of the Velo-cardio-facial (VCF; Sedláčková-Shprintzen) Syndrome To Commemorate the Late Prof. Eva Sedláčková, M.D. on the 50th Anniversary of Her Original Publication
- Tonzilotomie