Editorial
Vyšlo v časopise:
Geriatrie a Gerontologie 2023, 12, č. 1: 1
Kategorie:
Editorial
Vážení kolegové, milí čtenáři,
letos vstupujeme již do dvanáctého roku vydávání Geriatrie a gerontologie, odborného recenzovaného periodika naší odborné společnosti.
Zdá se, že se (v) geriatrii blýská na lepší časy. Loňský rok přinesl příslib MZ ČR na alokaci finančních prostředků na zlepšení zdravotní péče o seniory a také rozvoje geriatrické péče v rámci připravovaného národního plánu. Úspěšně také pokračuje NAPAN (Národní akční plán pro Alzheimerovu nemoc 2020–2030) s významným zastoupením naší odborné společnosti. V tomto čísle jsme jako úvodní články zařadili dva klinické doporučené postupy, které vznikly na základě výsledků pilotního projektu ve spolupracujících geriatrických ambulancích. Poděkování patří nejen organizačnímu týmu a všem zúčastněným pracovištím, ale také Nadačnímu fondu Alzheimer, s jehož logistickou a finanční pomocí se podařilo tento projekt úspěšně realizovat. Tyto klinické doporučené postupy Vyhodnocení syndromu křehkosti (frailty) a Case management geriatrického pacienta jsou metodickým nástrojem pro návrh dvou nových ambulantních výkonů, které předkládá výbor ČGGS ke schválení. Koncem loňského roku byly publikovány dlouho připravované Celosvětové guidelines pro prevenci a management pádů u starších osob a v tomto čísle přinášíme nejdůležitější doporučení týkající se hodnocení výše rizika včetně doplňujícího algoritmu. Mne osobně zaujalo zařazení všech hospitalizovaných a institucionalizovaných seniorů „automaticky“ do skupiny nejvyššího rizika a doporučení provést u nich komplexní vyhodnocení příčinných rizikových faktorů pádů a také to, že u nás běžně prováděné ošetřovatelské hodnocení „rizika pádu“ nemá již v současnosti žádnou oporu v EBM, a tedy je neefektivní a zbytečné ho provádět.
Tři přehledové články zaměřené na prevenci, diagnostiku a léčbu srdečního selhání připravené významnými českými kardiology vznikly na základě rozvíjející se mezioborové spolupráce v projektu „Partnerství“ ČGGS a Sekce geriatrické kardiologie AAMK České kardiologické společnosti. Do budoucna chce naše odborná společnost rozšiřovat spolupráci i s dalšími obory. V tomto čísle najdete také přehledový článek o využití melatoninu v managementu insomnie u seniorů a jak pečovat o své duševní zdraví. Nezapomněli jsme ani na zajímavou kazuistiku.
Dovolte ještě, abych vás společně s organizátory pozvala na 28. celostátní gerontologický kongres v Hradci Králové ve dnech 26.–27. 4. 2023 s tématem Křehký pacient napříč obory. Upoutávku najdete i na evropský kongres EUGMS, který se letos koná 20.–22. 9. 2023 v Helsinkách.
Věřím, že vám toto číslo přinese nejen nové poznatky, ale i inspiraci pro zapojení do některé z probíhajících aktivit výboru a společnosti. V letošním roce proběhnou také volby do výboru a RK ČGGS, kde rádi přivítáme nové členy. Čeká nás bezpochyby hodně práce k prosazení našich vizí a požadavků…
prof. MUDr. Eva Topinková, CSc.
Geriatrická klinika 1. LF UK a VFN, Praha
Štítky
Geriatrie a gerontologie Praktické lékařství pro dospělé ProtetikaČlánek vyšel v časopise
Geriatrie a Gerontologie
2023 Číslo 1
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Cinitaprid – nové bezpečné prokinetikum s odlišným mechanismem účinku
- Srovnání antidepresiv SSRI, mirtazapinu a trazodonu z hlediska nežádoucích účinků
- Antidepresiva skupiny SSRI v rukách praktického lékaře
Nejčtenější v tomto čísle
- Vyhodnocení syndromu křehkosti (frailty) u geriatrického pacienta. Klinický doporučený postup výboru České gerontologické a geriatrické společnosti ČLS JEP
- Je melatonin vhodným hypnotikem pro seniory?
- Doporučení pro screening a stratifikaci rizika pádu u seniorů z pohledu nových „Celosvětových guidelines pro prevenci a management pádů u starších osob“
- Hypopituitarismus převlečený za cévní mozkovou příhodu