Vážení kolegové, milí čtenáři,
Autoři:
Prof. MUDr. Eva Topinková, CSc.
Působiště autorů:
Geriatrická klinika 1. LF UK a VFN Praha
Vyšlo v časopise:
Geriatrie a Gerontologie 2020, 9, č. 1: 3
Kategorie:
Editorial
je pro mne potěšením, že vás mohu provést obsahem prvního čísla časopisu Gerontologie a geriatrie, který naše odborná společnost ČGGS připravuje letos již devátý rok.
Problematika poruch výživy, především malnutrice, je ve vyšším věku častá a jsou jí více ohroženi senioři akutně hospitalizovaní a v zařízeních následné a dlouhodobé zdravotní péče i v sociálních zařízeních. Jako u ostatních geriatrických syndromů se neobejdeme bez multidisciplinární spolupráce, v případě poruch výživy spolupráce s nutricionisty a nutričními terapeuty. Naše odborná společnost proto přivítala a podpořila iniciativu nově ustavené České asociace nutričních terapeutů, s níž úzce spolupracovala při přípravě prvního z plánovaných Standardů nutriční péče v geriatrii „Obecné principy nutriční péče“, který otiskujeme v plném znění společně s komentářem autorky. Další z článků se věnuje problematice perkutánní gastrostomie a shrnuje přehledně indikace, kontraindikace a možné komplikace PEG ze zkušeností Centra následné péče ve FN Motol. Autoři na kazuistikách demonstrují, že je třeba zvažovat velmi pečlivě potenciální přínos této metody a neindikovat ji „zbytečně“ u poruch příjmu potravy u osob s limitovaným přežitím. Dalším pro praxi přínosným je článek z pera prof. Teplana, který je zaměřen na hodnocení nutrice a metabolického stavu před operačním výkonem u starších nemocných s chronickým onemocněním ledvin. Pro ošetřovatelskou praxi jsme zařadili přehledový článek, který se věnuje orálnímu zdraví a nejčastějším patologiím dutiny ústní. Článek Mgr. Michálkové et al. tak doplňuje multidisciplinární nutriční tým o ošetřovatelskou problematiku.
V tomto čísle najdete také nové téma, které se myslím v české odborné literatuře ještě neobjevilo. Jde o „deprescribing“ a v článku na toto téma vás seznámíme s definicí, postupy a metodami, jak ukončit podávání nevhodných, rizikových a nepřínosných léků a redukovat rizikovou polyfarmakoterapii. Protože „deprescribing“ nemá doposud vhodný český jednoslovný ekvivalent, rádi bychom vás požádali o návrhy na nejvhodnější české vyjádření anglického termínu „deprescribing“. Dále v tomto čísle najdete příspěvek o častých příčinách bolestí břicha u seniorů a původní práci ambulantního endokrinologa sledujícího charakteristiky pacientů s primární hyperparatyreózou, která je třetí nejčastější endokrinopatií ve stáří.
Krátké ohlédnutí za loňským podzimním výročním kongresem ČGGS v Hradci Králové připravila pro toto číslo prim. Jurašková, které společně gratulujeme ke zvolení novou předsedkyní naší společnosti, stejně jako všem členům výboru, který od podzimu pracuje v novém složení. Současně děkujeme odcházejícímu výboru za práci pro společnost a především dlouholeté předsedkyni doc. Ivě Holmerové, která bude nadále působit jako čestný člen výboru. Nesmírně mne těší zájem mladších členů o práci ve výboru a doufám, že se bude dařit prosazovat zájmy a další rozvoj oboru geriatrie. Úkolem pro nejbližší období je rozšíření sítě geriatrických ambulancí a akutních lůžek a vyjasnění vzájemných kompetencí s ostatními odbornými společnostmi. Aktivně v činnosti pokračují mladí geriatři – informace o lednovém pracovním dnu zařadíme do následujícího čísla.
Na závěr bych jménem redakční rady chtěla poděkovat redaktorce MF paní MUDr. Andree Skálové, která se s námi po 8 letech společné práce na časopise loučí.
Štítky
Geriatrie a gerontologie Praktické lékařství pro dospělé ProtetikaČlánek vyšel v časopise
Geriatrie a Gerontologie
2020 Číslo 1
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Cinitaprid – nové bezpečné prokinetikum s odlišným mechanismem účinku
- Srovnání antidepresiv SSRI, mirtazapinu a trazodonu z hlediska nežádoucích účinků
- Antidepresiva skupiny SSRI v rukách praktického lékaře
Nejčtenější v tomto čísle
- Bolesti břicha ve stáří
- Orální zdraví seniorů
- Řešení poruch příjmu potravy u geriatrických pacientů cestou PEG: zkušenosti z Centra následné péče FN Motol
- Normokalcemická primární hyperparatyreóza u starších nemocných. Klinické projevy a vývoj laboratorních parametrů