Editorial
Vyšlo v časopise:
Geriatrie a Gerontologie 2018, 7, č. 2: 55
Kategorie:
Editorial
Vážení kolegové, přátelé a příznivci geriatrie,
začíná jaro a s ním i naděje na lepší časy. Tento poetický začátek jsem zvolila především proto, že všichni potřebujeme slyšet konečně něco pozitivního, nestresujícího, pokud možno nedevastujícího náš duševní potenciál.
V tomto čísle se začíná nejprve ohlédnutím, co bylo pozitivní v minulém roce. Poslední kongres ČGGS, který proběhl na podzim v Hradci Králové, byl plný setkání účastníků péče o seniory. Bylo by škoda nereferovat o něm i ostatním, kteří se nemohli účastnit, aktivně ani pasivně. Pro tyto účely byla vybrána některá abstrakta.
Geriatrie zasahuje do řady oborů včetně kardiologie, jež poslední dobou velmi rychle zapojuje vědecké poznatky a výsledky studií do praxe. Je třeba tyto poznatky do geriatrie implementovat. Přehledný článek Markery kardiovaskulárního rizika u geriatrických nemocných se zabývá preventivními faktory aterosklerózy a autoři prezentují i vlastní zkušenosti.
V minulém roce se konalo v Lékařském domě setkání pracovní skupiny Klinické farmacie v geriatrii a v rámci toho proběhly přednášky, z nichž jsme vybrali článek o účelné a bezpečné farmakoterapii v zařízení sociálních služeb, vypracovaný klinickými farmaceuty.
Nedílnou součástí péče o seniory je rehabilitace. O rehabilitaci se zaměřením na léčebny dlouhodobě nemocných pojednává další článek.
Pro tento časopis jsme oslovili také účastníky setkání geriatrů, praktických lékařů a internistů, které začátkem roku uspořádala skupina mladých geriatrů a Mladých praktiků.Pořadatelka MUDr. Zuzka Šnajdrová se ujala úkolu informovat vás o této akci a v rámci časopisu oslovila vybrané přednášející k publikaci článků. Zazněla celá řada skvělých přednášek, užitečných pro praxi. Pro časopis jsme zvolili problematiku nespavosti a domácí hospicové péče.
Myslím, že minulý rok i začátek tohoto roku jsou nabité množstvím zajímavých aktivit. Mne osobně těší zájem mladých specialistů v oboru o přednáškovou a publikační činnost. Není větší radosti než vidět, že životnost časopisu bude v příštích letech zachována, a nezbývá mi nic jiného než popřát dalším číslům hodně zdaru.
MUDr. Božena Jurašková, Ph.D.
III. interní gerontometabolická klinika LF UK a FN Hradec Králové
Štítky
Geriatrie a gerontologie Praktické lékařství pro dospělé ProtetikaČlánek vyšel v časopise
Geriatrie a Gerontologie
2018 Číslo 2
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Cinitaprid – nové bezpečné prokinetikum s odlišným mechanismem účinku
- Srovnání antidepresiv SSRI, mirtazapinu a trazodonu z hlediska nežádoucích účinků
- Antidepresiva skupiny SSRI v rukách praktického lékaře
Nejčtenější v tomto čísle
- Nespavosť u seniorov z pohľadu klinického farmaceuta
- Rehabilitace starších nemocných v zařízeních následné péče – dnešní realita
- Domácí hospicová péče v geriatrii
- Syndrom dráždivého tračníku Irritable Bowel syndrome