K šedesátinám Společnosti pro epidemiologii a mikrobiologii České lékařské společnosti J. E. Purkyně
Vyšlo v časopise:
Epidemiol. Mikrobiol. Imunol. 58, 2009, č. 4, s. 147
Obdobně jako naplno žijící bytosti, odborná společnost během existence prošla změnami jména, obsahu odborného zaměření, skladby členské základny i priorit mezioborového působení.
V květnu r. 1949 z iniciativy prof. Karla Rašky bylo založeno první uskupení lékařských mikrobiologů Čs.společnost mikrobiologická při Spolku československých lékařů JEP – jako jedna ze třiceti odborných společností uvedených ve stanovách. V letech 1950 – 51 byly v rámci organizačních změn společnosti nazvány sekcemi, z původních 30 bylo ustaveno 21; s naší Sekcí mikrobiologickou se spojili v roce 1951 hygienici (původní Čs. společnost pro hygienu a sociální lékařství) na Sekci hygieniků, mikrobiologů a epidemiologů (předseda K. Raška), se slovenskou odbočkou v Bratislavě. Po vyčlenění hygieniků v r.1955 působila naše společnost jako Společnost mikrobiologů a epidemiologů (předseda K. Raška), až do r.1969, kdy byla změněna na Společnost pro epidemiologii a mikrobiologii (podle Storočenky ČLS JEP r.2000). Orgánem koordinujícím její činnost na Slovensku byl federální výbor až do roku 1992. V posledních letech je činnost Společnosti pro epidemiologii a mikrobiologii (SEM) ČLS JEP prezentována na webových stranách http://www.sem-cls.cz/.
Do funkce předsedů SEM byli postupně zvoleni prof. Jiří Zahradnický 1969 – 1986, doc. Eduard Schön do 1990, prof. Bohumil Ticháček do 1998, doc. Jarmila Jelínková do 2006, MUDr. Pavla Křížová dosud. Společnost trvale zajišťovala informovanost specialistů obou vlastních disciplin i široké odborné veřejnosti o aktuálních poznatcích v laboratorní diagnostice, terapii, epidemiologii a prevenci infekčních onemocnění. Od r.1975 organizuje pravidelné měsíční semináře v pražském Lékařském domě, většinou za spoluúčasti specialistů infekčního lékařství. Pravidelnou akcí jsou od r. 1970 rovněž 2 – 3 denní konference Epidemiologické dny, v letošním roce již 23. v pořadí. V mezidobí jsou organizovány další akce, zejména celostátní Sjezdy mikrobiologů a epidemiologů, prvý v Karlových Varech r.1949. Následovaly další, většinou ve čtyřletých intervalech.
Součástí SEM je samostatná sekce lékařské parazitologie. SEM působí průběžně v úzkém kontaktu s MZ ČR, WHO, ECDC, ESCMID, zdrav. výborem EU, má zastoupení i v AMS, FEMS, IUMS a v dalších mezinárodních odborných pracovních skupinách. Od roku 2005 patří SEM mezi afiliované společnosti ESCMID.
V r. 1952 prof. Raška inicioval vydávání nového časopisu Čs. hygiena epidemiologie, mikrobiologie, imunologie při ČLS. Po osamostatnění oboru hygieny r.1955 vychází časopis SEM pod titulem Čs. epidemiologie, mikrobiologie, imunologie, později Epidemiologie, mikrobiologie, imunologie. Prof. Rašku vystřídal v r.1963 v řízení redakční rady prof. František Patočka do r.1985, poté prof. Bohumil Ticháček do 2003, kdy předal vedení MUDr. Pavle Křížové.
V roce 2008 zahájil výbor SEM tradici každoročního udělování Ceny prof. Karla Rašky svým členům za vybranou časopiseckou publikaci.
Osobnost profesora Karla Rašky trvale ovlivnila úroveň našeho odborného života. Citlivě předvídal problémy zdravotnictví globalizovaného lidstva a byl schopen vypracovat a prosadit řadu účinných projektů.
doc. RNDr. Jarmila Jelínková, CSc.
Štítky
Hygiena a epidemiologie Infekční lékařství MikrobiologieČlánek vyšel v časopise
Epidemiologie, mikrobiologie, imunologie
2009 Číslo 4
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Stillova choroba: vzácné a závažné systémové onemocnění
- Diagnostický algoritmus při podezření na syndrom periodické horečky
- Jak souvisí postcovidový syndrom s poškozením mozku?
Nejčtenější v tomto čísle
- Pseudomonas aeruginosa, její rezistence k vybraným antibiotikům a tvorba biofilmu u kmenů izolovaných od pacientů s infekcí močových cest
- Dynamika výskytu Creutzfeldtovej -Jakobovej choroby na Slovensku v rokoch 1975-2008
- Sérové protilátky proti endomýziu (AEA) v diagnostickom algoritme celiakie
- Přínos stanovení core antigenu v diagnostice infekce hepatitidy C testem firmy Abbott Laboratories