Zápis ze schůze Výboru ČDS konané dne 20. února 2014
Vyšlo v časopise:
Čes-slov Derm, 89, 2014, No. 2, p. 88-90
Kategorie:
Česká a slovenská dermatovenerologie
Přítomni: prof. Arenberger, prim. Benáková, prim. Drlík, prim. Duchková, doc. Ettler, as. Frey, doc. Kuklová, doc. Pánková, prof. Resl, dr. Vocilková
Omluveni: prim. Bučková, dr. Polášková, prim. Selerová, prof. Štork
Místo: Knihovna Dermatovenerologické kliniky 1. LF UK a VFN, U Nemocnice 2, Praha
Čas: 9.30–12.30 hodin
Program
A. Projednáno
Zápis z minulé schůze Výboru ČDS ze dne 9. 1. 2014 byl rozeslán e-mailem členům Výboru ČDS k připomínkám: připomínkován, projednán a schválen.
B. Nově projednáno
- Sazby bodového hodnocení a bolestné u úrazů Výbor ČDS prostudoval návrh Sazebníku, nemá připomínky. Podle nového občanského zákoníku určí ve sporných případech výši bolestného soud.
- Stanovisko k odvolání dr. Rakové proti regulaci ZP Jednalo se o regulaci počtu chirurgických výkonů, ke které není právní podklad. Výbor ČDS projednal a ve spolupráci se SAD podporuje odvolání dr. Rakové. Prof. Arenberger odešle stanovisko.
- Dispenzární kontroly – seznam a frekvence Dr. Nevoralová poslala dotaz na existenci předpisu v tomto směru. Bude řešeno do příští schůze Výboru ČDS. Zatím prof. Resl vyhledal: Vyhláška č. 386/2007 Sb. – stanoví nemoci, u nichž se poskytuje dispenzární péče, časové rozmezí dispenzárních prohlídek a označení specializace dispenzarizujícího lékaře. Přes naše opakované námitky v uplynulých letech je dispenzární péče svěřena praktickému lékaři, mj. s infekčními a parazitárními onemocněními a hlavně závažnými imunodeficientními stavy vyžadujícími soustavnou léčbu déle než 1 rok. Jednoznačný výčet stavů, které dispenzarizuje pouze dermatovenerolog jsou: syfilis, gonorrhoea, chlamydiová onemocnění přenášená sexuálně a další závažné pohlavně přenosné infekce. Lékaři se specializací v příslušném oboru, kteří jsou oprávněni k uznávání nemoci z povolání, dispenzarizují odpovídající choroby z povolání. Lékař se specializací v příslušném oboru dispenzarizují přednádorové stavy a stavy po ukončení léčby onkologických onemocnění. Problematika je dále probrána v Čs.-slov. Derm. 88, 2013, No. 3, p. 139.
- Centra pro léčbu vzácných genodermatóz v ČR V září 2013 Výbor ČDS poslal odborné stanovisko prof. Mackovi ke zřízení dvojice center pro vzácná onemocnění v dermatologii (v Praze-Motole a ve FN Brno). Vzhledem k tomu, že Výboru ČDS zatím není známo stanovisko PSVO MZ ČR, Výbor znovu bude kontaktovat prof. Macka.
- Venerologie – zákon o prostituci (prof. Resl) Ve Sněmovně se blíží termín projednávání návrhu zákona o prostituci. Hlavním problémem se jeví předpisy pro vyšetřování prostitutek (kdo, kdy, jak, jak často). Projednává Venerologická sekce, která také bude mít pracovní schůzi dne 20. 2. 2014 v Praze.Naše připomínky budou odeslány na MZ ČR, Hlavnímu hygienikovi a na Zdravotní výbor obou komor Parlamentu, popř. na MV ČR. Výbor ČDS zejména požaduje, aby naši zástupci byli přizváni k jednání.
- Léková agenda (prim. Benáková, prof. Arenberger)
- a) Žádost ORL společnosti o uvolnění preskripce lokálních kortikoidů (týkala se všech kortikoidů kromě nejsilnějšího klobetasolu): zpracována podrobná analýza situace včetně nevyužívaných možností magistraliter preskripce, a to i pro kombinovaná externa. Vnímáme potřebu a motivaci ORL společnosti v tomto směru. Po formální stránce je třeba, aby ORL indikace pro uváděné preparáty byly v SPC dotčených extern, jinak se jedná o použití off-label. Doporučujeme uvolnit: Flucinar, Fucicort, Diprosalic a Belosalic liq., ung. – při deklarování konkrétních ORL indikací a zrevidování souladu s SPC. Výbor ČDS bude na dalších jednáních iniciovat pro dermatology uvolnění přípravků oftalmologických: Maxitrol ung. a gtts a Tobradex ung. a gtts. Celková antimykotika Sporanox, Mycomax – je v kompetenci mikrobiologické a mykologické společnosti (k uvolnění terbinafinu jsme se podobně jako mikrobiologové a hematologové, tedy negativně, již opakovaně vyjadřovali).
- b) Vyjádření k Metvixu cr. – bude vypracováno. Doc. Ettler navrhuje rozšíření úhrady také na léčbu m. Bowen.
- c) Vyjádření k lékům na akné – od 1. 1. 2014 není Skinoren hrazen a dokonce je volně prodejný. Externa na akné – hodnotící zpráva o retinoidech, benzoylperoxidech i antibioticích – bereme na vědomí a doporučujeme jednotný přístup ke všem třem RS, tj. bez limitace na odbornost (stále je u antibiotik L/DER).
- d) Peniciliny
Pendepon inj. – slovenský Pendepon nemá certifikaci pro ČR (na Slovensku dostačující) – lze přes lékárnu jednoduše dovézt, ale není hrazen ze ZP (je však levný). Penicilin G – t. č. vyřešeno nákupem zásoby centrálně (MZ ČR).
Retarpen inj. – MZ ČR vytvořilo specifický léčebný program pro neregistrovaný přípravek (lékař hlásí na SÚKL, přebírá zodpovědnost za léčbu). (+ Stanovisko MZ ČR). - e) Indikační kritéria biologik na psoriázu
Prof. Arenberger jednal včera v souvislosti s problematikou výměny jednoho biologika za jiné na ústředí VZP. Indikační kritéria na biologickou léčbu jsou uváděna pro každý preparát zvlášť – právně vysvětlováno při výměně jednoho preparátu za další preparát (při selhávání) jako nové nasazení a tím nutnost dosažení zhoršení PASI a BSA nad 10 (zkušenosti z regulace ve FN Ostrava). Nastalou situaci lze řešit různými způsoby – vytvořením nových indikačních kritérií, popř. pravidel pro výměnu. Výbor ČDS nesouhlasí s uplatňováním nových požadavků retrospektivně. Převedení na jiné biologikum (z důvodu malé účinnosti, NÚ atp.) není novou indikací, ale pokračováním biologické léčby jiným preparátem (analogicky jako u angíny při změně antibiotika). Toto dávno řeší evropské i naše publikované guidelines „Cíle léčby” (schéma Mrowietz et al.). Postup vyžadování násilné pauzy – zhoršení pacienta na vstupní indikační kritéria nemá medicínské opodstatnění, je neetický, v konečném důsledku i neekonomický. Nemá precedens v zacházení s biologickou léčbou v Evropě, ve světě, ani v ČR. Biologická léčba se u psoriázy a dalších chorob používá již řadu let a nikdy nebylo toto z hlediska ZP vyžadováno. Takovýto postup nebyl a není ani nikde zakotven v materiálech odborných společností, SÚKLu či veřejně přístupných metodických materiálech zdravotních pojišťoven. Je to uměle vytvořený problém, který je medicínsky i formálně neopodstatněný, a ve svém důsledku ohrožuje zdraví pacientů. Slovní zdůvodnění změny na jiné biologikum je v dokumentaci vždy uvedeno, tj. splňuje formální nároky dané obecnými předpisy ZP. Pokud do budoucna budou ZP chtít jinou formu zdůvodnění, je možné o tom jednat, nelze je však vyžadovat retroaktivně (včetně souvisejících regulací, sankcí atp.). Do budoucna je potřeba formulovat indikační kritéria jednoduše a obecně, podobně jako ostatní odbornosti, aby neumožňovala dezinterpretaci. A v podrobnostech se revizní lékaři a další úředníci ZP mohou orientovat podle platných a veřejně přístupných guidelines.
- Webová stránka ČDS (www.derm.cz) Doc. Ettler žádá členy ČDS o upozornění v případě neaktuálních či chybných informací na webu ČDS. Složitý systém schvalování zápisů ze schůzí výboru ČDS, který byl nastaven na přání dvou členů výboru, kteří již v novém volebním období ve výboru nejsou, se zjednoduší tak, aby v zájmu rychlého informování veřejnosti byly zápisy vyvěšeny na webu do 5 pracovních dnů po schůzi.
- Bucky terapie Doc. Ettler informuje o ukončení Bucky terapie na Kožní klinice v Hradci Králové díky nesplnění emisních parametrů u starého přístroje. Další Bucky léčba je možná, ale již na oddělení radiační onkologie. Do budoucna by bylo vhodné vytvořit certifikaci (kurz radiační dermatologie), aby tato léčba zůstala součástí oboru.
- Udržení částí oboru Výbor ČDS projednal problematiku dermatologické histopatologie a dermatologické onkologie, kde jsou k výkonu požadovány atestace z jiných oborů. Tím přicházíme postupně o možnost vykonávání některých dosud nedílných součástí oboru. Pro budoucnost by bylo vhodné podmínit některé další dermatologické činnosti (např. fototerapii, použití laseru na kůži apod.) nutností atestace z dermatovenerologie, popř. vytvořením našich certifikovaných kurzů.
- Mykologický kód v dermatologii Dr. Vocilková spolu s doc. Kuklovou a doc. Skořepovou nyní dopracovávají kalkulační list.
- Vernisáž výstavy 12 plus 12 DebRA ČR a EB Centrum dne 28. 2. 2014 v 11 hodin otevírá výstavu fotografií před Českým rozhlasem na Vinohradské ulici v Praze. 28. únor je mezinárodním dnem pro vzácná onemocnění. Všichni jsou srdečně zváni!
- Noví členové ČDS Výbor ČDS projednal a schválil za členy ČDS: dr. Jana Jankásková (Praha), dr. Eva Harapátová (Praha), dr. Petra Chovancová (Kyjov), dr. Marta Pobijaková (Teplice), dr. Naďa Knotová (Beroun), dr. Iva Špaňárová (Praha); žádost ČLS o projednání zrušení členství v ČLS JEP: dr. Zora Jakubíková (Brno) – 4 roky neplatí; dr. Ilona Gutwaldová (Lázně Lipová) – 4 roky neplatí; dr. Zuzana Kovačiková (resp. Kozáčiková) (Kyjov) – nahlašuje změnu adresy.
- Regulace plasticko-chirurgického kódu Stále dochází při revizích ZP k zamítání kódu 61129 (plasticko-chirurgický kód) – odb. 404 není uvedena v kalkulačním listu. Při opakovaných regulacích ze strany ZP je vhodné se obrátit na prof. Arenbergera, který záležitost společně s as. dr. Freyem a dr. Vocilkovou již před 2 lety domluvil na MZd ČR (řešením by v případě stálé neaktualizace kalkulačního listu odborností plastická chirurgie bylo připsání odb. 404 z moci úřední na MZ ČR).
- 3. konference o chlamydiích a HPV 23.–24. 4. 2015 v Budapešti O stipendium se nikdo nepřihlásil.
- Léčebný pobyt pro děti s atopickým ekzémem v Izraeli – březen 2014 Prof. Arenberger referuje, že grant Rotary klubu bude kompletně využit, pojede 24 dětí z ČR, ze Slovenska se nakonec nikdo nepřihlásil.
- Různé
- a) Prof. Pizinger upozorňuje na zavádějící webovou reklamu dr. Kuby v Klatovech, který mrazí všechny tmavé útvary (potenciálně včetně melanomu) – www.koznikuba.cz. Výbor ČDS podporuje prof. Pizingera v jeho aktivitě a doporučuje řešit cestou ČLK.
- b) Dermatologický Update (přihlášeno zatím 310 účastníků), program je definitivní, předsednictvím sekcí pověřeni prof. Štork, doc. Ettler, prim. Drlík a prof. Arenberger.
- c) Výbor ČDS pořádá s AbbVie podle plánu 3 semináře systémové léčby psoriázy (Ostrava 31. 5., Brno 7. 6., Praha 27. 9.).
- d) V České dermatovenerologii (časopis ČADV) se objevily plagiáty článků z Referátového výběru z r. 2006. Výbor ČDS považuje takovou „publikační“ činnost za ostudnou a odsouzení hodnou.
- e) Časopis Česko-slovenská dermatologie zaznamenal pozitivní finanční bilanci za r. 2013.
- f) Elektronická forma Čs. Derm. bude dopracována šéfredaktorem. Souvisí s tím i zařazení do databáze SCOPUS.
- g) Jarní atestace z dermatovenerologie proběhne v termínu 14.–16. 5. 2014 v Hradci Králové. Zatím přihlášeno 6 uchazečů.
- h) Stížnost p. Mgr. Závory na rozhodnutí kožní lékařky ohledně zákazu koupání v bazénu. Výbor společnosti se seznámil s případem. V této věci již na žádost Mgr. Závory vypracovala dr. Vocilková posudek. Výbor konstatuje, že rozhodnutí o případných omezeních aktivit se řídí jednak diagnózou, ale též aktuálním stavem choroby.
- Příští schůze Výboru ČDS: 27. 3. 2014 v Praze.
Diskutována problematika depistáže (nasmlouvat kód), vytvoření center, schéma vyšetření, zajištění finančních prostředků apod.
Zapsal: doc. Ettler
Štítky
Dermatologie Dětská dermatologieČlánek vyšel v časopise
Česko-slovenská dermatologie
2014 Číslo 2
- Isoprinosin je bezpečný a účinný v léčbě pacientů s akutní respirační virovou infekcí
- MUDr. Jaromír Zatloukal, Ph.D.: Dupilumab bude dalším milníkem v historii léčby CHOPN
- Alopecia areata – autoimunitní zánětlivé onemocnění a nová možnost jeho cílené léčby
- Diagnostický algoritmus při podezření na syndrom periodické horečky
Nejčtenější v tomto čísle
- Kopřivka – klasifikace, diagnostika, léčba
- Akutní hemoragický edém dětí – leukocytoklastická vaskulitida
- Proctitis gonorrhoica chronica
- Klinický případ: Diseminované silně svědivé keratotické papuly