Substituční léčba závislosti na heroinubuprenorfinem
Substitution Treatment of Dependence on Heroin with Buprenorphine
Buprenorphine originally used for detoxification of patients addicted to heroin started to be usedalso for short-term substitution treatment. Practice showed that it is suitable also for long-termsubstitution. It is particularly interesting because of its agonistic and antagonistic action onopioid receptors.Experience with buprenorphine in a total of 32 out-patients – mean age 22–23 years – with a reporteddaily dose of heroin of 0.4 to 2.5 g is described. Does of 2–8 mg buprenorphine per day provedsufficient for long-term treatment of patients addicted to heroin.Termination of treatment is sometimes associated with the phenomenon of the last drug dose. Theauthor describes undesirable complications among which the most serious one is abuse of buprenorphinefor administration by injection.
Key words:
heroin addiction, buprenorphine substitution, last drug dose phenomenon.
Autoři:
K. Hampl
Působiště autorů:
Ordinace AT pro prevenci a léčbu závislostí NsP, Mělník, vedoucí lékař MUDr. K. Hampl, CSc.
Vyšlo v časopise:
Čes. a slov. Psychiat., , 2003, No. 3, pp. 163-167.
Kategorie:
Články
Souhrn
Souhrn:
Buprenorfin původně užívaný jen k detoxifikaci pacientů závislých na heroinu se začalpoužívat i ke krátkodobé substituční léčbě. Praxe ukázala, že je vhodný i pro dlouhodobou substituci.Zajímavý je zejména pro své jak agonistické tak antagonistické účinky na opioidní receptory.Zkušenosti s léčbou buprenorfinem jsou uvedeny celkem u 32 ambulantních pacientů s průměrnýmvěkem 22 až 23 let, s udávaným denním množstvím heroinu 0,4 g až 2,5 g. Dávkování buprenorfinumezi 2 mg až 8 mg denně se ukázalo jako zcela dostatečné pro dlouhodobou léčbupacientů závislých na heroinu.Ukončení léčby provází někdy fenomén poslední dávky drogy. Samostatně jsou uvedeny nežádoucíkomplikace, ze kterých je nejzávažnější zneužívání buprenorfinu k injekční aplikaci.
Klíčová slova:
závislost na heroinu, substituce buprenorfinem, fenomén poslední dávky drogy.
Štítky
Adiktologie Dětská psychiatrie PsychiatrieČlánek vyšel v časopise
Česká a slovenská psychiatrie
2003 Číslo 3
- Srovnání antidepresiv SSRI, mirtazapinu a trazodonu z hlediska nežádoucích účinků
- Antidepresiva skupiny SSRI v rukách praktického lékaře
- Nejčastější nežádoucí účinky venlafaxinu během terapie odeznívají
- Mirtazapin v léčbě deprese spojené s nadměrným užíváním alkoholu
Nejčtenější v tomto čísle
- Léčba SSRI v praxi psychiatrických ambulancív České republice – otevřená, neintervenčníšestiměsíční studie se sertralin hydrochloridem(Zoloft®).
- Etické problémy dětské a dorostové psychiatrie
- Súčasné trendy vo výskume psychoterapie:I. Výskum efektu psychoterapie
- Substituční léčba závislosti na heroinubuprenorfinem