Vychytávání thyroidních hormonů erytrocyty ve vztahu k depresivním onemocněním
Uptake of Thyroid Hormones by Erythrocytes in Relation to Depres-sion
Erythrocytes may play a role in the blood transport of thyroid hormones. There is probably somelink between changes in parameters of red blood cell uptake and depression. Thyroxin (T4) entersthe erythrocyte by free diffusion, while L-T3 by facilitated diffusion through a membrane carrier -mediated system which is saturable, stereospecific, energy and Na+-independent. Red blood cells(RBC) act as a circulating pool of triiodthyronine. In erythrocytes L-tryptophan shares the sametransport system for L-T3 (named the T system). L-T3 and L-tryptophan interact as competitiveinhibitors. In depressive patients we suppose that impaired RBC L-T3 uptake results in RBCL-tryptophan uptake and L-tryptophan plasma availibility and thus cerebral synthesis of serotonin is impaired. Changes in kinetic parameters correlate with treatment with antidepressantsand non-respondents can be distinguished from respondents. Resistance to treatment with antidepressants and changes in kinetic parameters can be due to changes of lipid structure of theRBS membrane, in case the transport protein is lipid - dependent.
Key words:
thyroid hormones, erythrocyte, transport, depression.
Autoři:
L. Stárková; I. Paclt; Z. Fišar
Působiště autorů:
Psychiatrická klinika 1. LF UK a VFN, Praha, přednosta prof. MUDr. J. Raboch, DrSc.
Vyšlo v časopise:
Čes. a slov. Psychiat., , 2001, No. 8, pp. 430-433.
Kategorie:
Články
Souhrn
Erytrocyty mohou hrát roli v krevním transportu thyroidních hormonů. Pravděpodobněexistuje souvislost mezi depresivním onemocněním a změnou parametrů vychytávání thyroidníchhormonů erytrocyty. Thyroxin (T4) prostupuje do červených krvinek volnou difuzí, L-trijodthyronin (L-T3) usnadněnou difuzí pomocí stereospecifického saturovatelného přenašečovaného systému nezávislého na Na+. Erytrocyty slouží jako cirkulující zásobník trijodthyroninu. Tryptofanzřejmě sdílí stejný nebo podobný transportní systém jako L-T3 (tzv. systém T). L-T3 a L-tryptofanna sebe působí vzájemně kompetitivní inhibicí. U pacientů s depresivním onemocněním se předpokládá, že následkem tohoto vzájemného ovlivnění dojde při poruše ve vychytávání L-T3 erytrocyty v konečném důsledku k narušení syntézy mozkového serotoninu. Změny kinetickýchparametrů se mění také v souvislosti s léčbou antidepresivy, možná by se podle této změny daliodlišit farmakorezistentní pacienti od respondentů na léčbu. Farmakorezistence a změněné kinetické parametry by se daly vysvětlit také změnami lipidového složení erytrocytárních membrán,pokud by tedy příslušný transportní protein byl závislý na lipidech.
Klíčová slova:
thyroidní hormony, erytrocyty, transport, deprese.
Štítky
Adiktologie Dětská psychiatrie PsychiatrieČlánek vyšel v časopise
Česká a slovenská psychiatrie
2001 Číslo 8
- Srovnání antidepresiv SSRI, mirtazapinu a trazodonu z hlediska nežádoucích účinků
- Antidepresiva skupiny SSRI v rukách praktického lékaře
- Trazodon pohledem praktického lékaře
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
Nejčtenější v tomto čísle
- Zkušenosti s mirtazapinem v rutinní psychiatrické praxi
- Olanzapin v léčbě adolescentních psychóz
- Jaké jsou interakce mezi kouřením cigaret a antipsychotiky?
- Sublinguální užití acamprosátu jako krizové intervence ke zvládnutí bažení