Disociace, forsírovaná normalizace a epileptóza
Dissociation, Forced Normalization and Epileptosis
Forced normalization is a phenomenon which occurs in so-called epileptic psychosis. It involvescomplimentarity of epileptic and psychotic symptoms. It leads, in connection with electroconvulsive therapy which represents a similar phenomenon and also in connection with somnambulismand the demonstration so-called Jouvet’s cat, to the level of automatism which characterizecertain types of psychological and etological manifestations of the organism which are typical forcertain innate patterns of behaviour. These automatisms are also the basis for the development ofpathological dissociative processes which develop as a consequence of a strong competitive dissociated neural configurations. These configurations are mental representations which correspond to psychic contents and on the other hand they represent the physiological basis foretological or behavioural manifestations. Dissociation is thus conceived as psycho-organic process of competition which leads to a determinist chaos. As a consequence of he chaos manifestation of neural attractors occurs. These attractors may be manifested on the psychological level asa new original idea or inspiration or can lead to a pathological state as for example an epilepticparoxysm. At the neurophysiological level it represents a neural configuration and from electroencephalographic point of view it leads to the synchronized lowering of excitatory neural thresholds on many synapses. This lowering of thresholds leads to hypersynchronized EEG activity (aburst). In case of the relationship of epilepsy and psychosis these phenomena probably is thebasic mechanisms for explaining of many forms of symptoms and theirs complementarity whichleads to the suggesting of the diagnostic category called epileptosis.
Key words:
forced normalization, dissociation, epileptic psychoses, neuron configuration.
Autoři:
J. Faber; P. Bob
Působiště autorů:
Neurologické oddělení FN Bulovka, Praha, přednosta prim. MUDr. Ing. S. Petránek, CSc. Psychiatrická klinika 1. LF UK a VFN, Praha, přednosta prof. MUDr. J. Raboch, DrSc. Katedra psychologie FSS MU, Brno, vedoucí katedry doc. PhDr. I. Plaňava, CSc.
Vyšlo v časopise:
Čes. a slov. Psychiat., , 2001, No. 3, pp. 120-125.
Kategorie:
Články
Souhrn
Forsírovaná normalizace představuje fenomén, který se vyskytuje u takzvaných epileptických psychóz. Znamená komplementaritu epileptických a psychotických symptomů. Ve svýchdůsledcích však v souvislosti s faktem elektrokonvulzivní terapie, která představuje fenomén obdobné kvality, a dále pak v souvislosti se somnambulismem a fenomény pojícími se s demonstracítzv. Jouvetovy kočky vede k úrovni automatismů, které představují dispozice k určitým typůmpsychologicko-etologických manifestací organismu, charakteristických pro jisté vrozené vzorcechování (pattern of behaviour). Tyto automatismy znamenají tak i základ pro rozvoj patologických disociativních procesů, které se vyvíjejí v důsledku výrazně kompetitivních disociovanýchneuronových konfigurací, které představují mentální reprezentace odpovídající psychickým obsahům, stejně tak jako fyziologický substrát pro etologické či behaviorální projevy. Disociace jetak chápána jako psycho-organický proces kompetice neuronových souborů, který vede k deterministickému chaosu, v jehož důsledku dochází k manifestaci neuronových atraktorů, které se napsychologické úrovni mohou projevovat jako nová neočekávaná originální idea či inspirace, nebotaké může vést k patologickému stavu jakým je třeba epileptický záchvat. Neurofyziologicky tento stav představuje zcela novou neuronovou konfiguraci a elektroencefalograficky vede k náhlému snížení excitačních prahů na velkém počtu synapsí současně, což se projevujehypersynchronizovanou EEG aktivitou (burst). V případě vztahu epilepsie - psychóza pak takovýděj znamená pravděpodobně základní mechanismus, od nějž se odvíjejí rozmanité formy symptomů a jejich komplementarita, které jsou výrazem společné podstaty těchto fenoménů, a byly důvodem k navržení diagnostické kategorie epileptózy.
Klíčová slova:
Štítky
Adiktologie Dětská psychiatrie PsychiatrieČlánek vyšel v časopise
Česká a slovenská psychiatrie
2001 Číslo 3
- Antidepresiva skupiny SSRI v rukách praktického lékaře
- Srovnání antidepresiv SSRI, mirtazapinu a trazodonu z hlediska nežádoucích účinků
- Nejčastější nežádoucí účinky venlafaxinu během terapie odeznívají
- Pregabalin je účinné léčivo s příznivým bezpečnostním profilem pro pacienty s neuropatickou bolestí
Nejčtenější v tomto čísle
- Disociace, forsírovaná normalizace a epileptóza
- Estrogenová substituce v menopauze a účinek SSRI. Exkurz do psychoneuroendokrinologie
- Nový pohled na léčbu deprese