Elektrofyziologie u hypovitaminózy A
Electrophysiology in Hypovitaminosis A
Electroretinographic examinations performed according to the internationalstandard were used in two patients with alimentary hypovitaminosis A. In oneinstance a mentally caused long-term deficiency of dietary vitamin A intake wasinvolved ,in the second instance a fistula from the proximal jejunum into thetransverse colon. In both instances night blindness was reported. The initialvitamin A values were 1.0 and 0.6 micromol/l resp. and after substitution therapythey rose to 2 micromol/l.While the rod and maximal ERG responses improved gradually, the oscillationpotentials remained pathological as regards amplitudes and latencies. We consi-der them therefore a sensitive indicator of the electric sensitivity of the retinaalso in other cases of confirmed or suspected vitamin A deficiency. The existenceand orientation of our metabolic and gerontological clinic provides adequateoportunities for these investigations.
Key words:
hypovitaminosis A, electroretinography, oscillation potentials
Autoři:
J. Svěrák; R. Jebavá; D. Hejcmanová; J. Peregrin; L. Sobotka *
Působiště autorů:
Oční klinika FN LF UK, Hradec Králové, přednosta prof. MUDr. P. Rozsíval, CSc. * Metabolická a gerontologická klinika, přednosta prof. MUDr. Z. Zadák, CSc.
Vyšlo v časopise:
Čes. a slov. Oftal., , 1999, No. 5, p. 296-298
Kategorie:
Články
Souhrn
Elektroretinografická vyšetření, prováděná podle mezinárodního standardu,jsme realizovali u dvou nemocných s alimentární hypovitaminózou A. Jednou šloo mentálně zaviněnou dlouhodobou karenci přívodu vitaminu A v potravě, v dru-hém případě šlo o píštěl z proximálního jejuna do colon transversum. V oboupřípadech byla udávána šeroslepost. Počáteční hodnoty vitaminu A byly 1,0, resp.0,6 mikromol/l a po substituční terapii se upravily na 2 mikromol/l.Zatím co tyčinkové i maximální ERG odpovědi se postupně upravovaly, zůstávalyoscilační potenciály patologické jak co do amplitud, tak i latencí. Proto je pova-žujeme za citlivý indikátor elektrické aktivity sítnice i v dalších případech pro-kázaného či suspektního deficitu vitaminu A. Existence a zaměření našímetabolické a gerontologické kliniky poskytuje k těmto studiím dostatek příleži-tostí.
Klíčová slova:
hypovitaminóza A, elektroretinografie, oscilační potenciály
Štítky
OftalmologieČlánek vyšel v časopise
Česká a slovenská oftalmologie
1999 Číslo 5
- Stillova choroba: vzácné a závažné systémové onemocnění
- Diagnostický algoritmus při podezření na syndrom periodické horečky
- Kontaktní dermatitida očních víček
- Jak působí benzalkonium chlorid a prostaglandiny na epitelové buňky Meibomových žláz?
- Patofyziologie a možné komplikace hyfémy
Nejčtenější v tomto čísle
- Kavernózní hemangiom sítniceasociovaný s intracerebrálnímv 33letém pozorování
- Terč zrakového nervu u krátkozrakýchdětí s vyšším nitroočním tlakem
- Difuzní retinální pigmentováepiteliopatie - varianta centrálníserózní chorioretinopatie ve vyššímvěku
- Chirurgická liečba makulárnej dierya makulopatie v spojení s jamkou terčazrakového nervu