9th World Meeting on Pharmaceutics, Biopharmaceutics and Pharmaceutical Technology – PBP Meeting
Vyšlo v časopise:
Čes. slov. Farm., 2014; 63, 126
Kategorie:
Zprávy
Ve dnech 30. března až 4. dubna 2014 se v portugalském Lisabonu konala 9. světová konference farmacie, biofarmacie a farmaceutické technologie. Světová konference tohoto typu je pravidelně pořádána každé 2 roky. Poradního sboru této významné konference se účastnila prof. PharmDr. Miloslava Rabišková, CSc. z Farmaceutické fakulty UK Hradec Králové, která je významnou představitelkou farmaceutické technologie nejen v České republice.
V lisabonském kongresovém centru se současně přednášelo ve čtyřech přednáškových místnostech s vlastním tématickým zaměřením. Přibližně v poledne se program sekcí přerušil a v hlavním sále probíhala plenární přednáška. Hlavními tématy konference v Lisabonu byla jak tradiční technologická témata (pevné lékové formy s řízeným uvolňováním léčiva, obalování pevných lékových forem, problematika generických léků aj.), tak témata moderní zabývající se oblastí nanočástic, překonávání biologických bariér, místně specifického přívodu léčiv aj. Na konferenci byly představeny také moderní analytické metody, např., skenovací interferometrie v bílém světle a její využití ve farmaceutické technologii.
Plenární přednášky prezentovali přední světoví vědci zabývající se vysoce aktuálními tématy dnešní farmaceutické technologie:
Alexander Kabanov, Severní Karolína (USA) – téma Nanoléčiva
Susanne Arbogast, Roche (Německo) – téma Personalizovaná medicína – fakta a fikce
Maria José Alonso, Santiago de Compostela (Španělsko) – téma Překonání biologických bariér: od buněčné membrány ke sliznici
V samostatných sekcích pak proběhlo souhrnně kolem 70 kratších přednášek. V oblasti prezentace formou panelového sdělení měla lisabonská konference více než 300 účastníků ze všech oblastí světa. Součástí byla prezentace významných farmaceutických firem, které představovaly své produkty pro výzkum a vývoj lékových forem.
Konference v Lisabonu měla vysokou vědeckou úroveň, a i přes neočekávanou nepřízeň počasí ji lze hodnotit jako velmi přínosnou. Celkově se této akce zúčastnilo 1361 přihlášených z 68 zemí světa. Místem konání obdobné konference za dva roky bude skotské Glasgow.
K. Dvořáčková
Štítky
Farmacie FarmakologieČlánek vyšel v časopise
Česká a slovenská farmacie
2014 Číslo 3
- Jak a kdy u celiakie začíná reakce na lepek? Možnou odpověď poodkryla čerstvá kanadská studie
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
- Budou nanoléčiva lépe cílit na některé onkologické nemoci?
Nejčtenější v tomto čísle
- Jandoušova česká lékopisná terminologie z roku 1864
- Příprava a hodnocení orálního gelu obsahujícího silici z jedle sibiřské (Abies sibirica Ledeb.)
- Vliv formulačních a procesních proměnných na vlastnosti chitosanových mikrosfér připravených vnější iontovou gelací
- Racionalizace v československém lékárenství ve 20. století – farmaceutická sekce Komise pro racionalisaci a normalisaci v lékařství, zvěrolékařství a lékárnictví – 1. část