NOVÉ KNIHY
Vyšlo v časopise:
Čes. slov. Farm., 2009; 58, 115
Kategorie:
Nové knihy
Ackermann G. (ed.): Antibiotika und Antimykotika. sv. 8 „Medizinisch-pharmakologisches Kompendium“. Stuttgart: Wissenschaftliche Verlagsgessellschaft, 2009; 3. přepracované a rozšířené vydání, 560 s., cena 64 ?.
Nové vydání monografie o antibiotikách a antimykotikách, které sepsal autor s týmem předních odborníků, a jejíž druhé vydání vyšlo v roce 1995 pod názvem „Antibiotika und Chemoterapeutika“, odráží významné pokroky a změny, ke kterým v této oblasti terapie protiinfekčních chorob v uplynulých letech došlo.
Za obecným úvodem a farmakokinetice, farmakodynamice, problematice imunitních reakcí a rezistence, nejrozsáhlejší první část podává aktuální informace o antibiotikách (včetně antituberkulotik) a antimykotikách, které má současná terapie k dispozici. V rámci jednotlivých kapitol za obecnými pokyny následují stručné monografie hlavních zástupců, které podávají potřebné informace o spektru jejich účinku, farmakokinetických vlastnostech, indikacích včetně rezistence, kontraindikacích a vedlejších projevech. Zvláště podrobně je probrána skupina přírodních i syntetických antibiotik, naproti tomu o antituberkulotikách a antimykotikách je pojednáno stručněji.
V klinicky orientované druhé části tématem 22 kapitol je léčení jednotlivých druhů bakteriálních a plísňových infekcí a ve speciální třetí části vedle terapie sepsí je to léčení hlavních orgánů (srdce, dýchací, zažívací a urogenitální trakt, kůže aj.) včetně tuberkulózy. Kapitoly závěrečné, páté části se zabývají problematikou terapie infekcí novorozenců a dětí, těhotných žen a pacientů s poruchami ledvin
Publikaci uzavírá bohatá literatura obecného charakteru i speciálně k jednotlivým skupinám léčiv a typů infekcí.
A. Borovanský
Štítky
Farmacie FarmakologieČlánek vyšel v časopise
Česká a slovenská farmacie
2009 Číslo 3
- Jak a kdy u celiakie začíná reakce na lepek? Možnou odpověď poodkryla čerstvá kanadská studie
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
- Budou nanoléčiva lépe cílit na některé onkologické nemoci?
Nejčtenější v tomto čísle
- Masti ve středověké Evropě
- Stručný úvod do problematiky obsahových látek řas a sinic – důkazy o výskytu fenolických metabolitů
- Prehľad inhibítorov MMP a TACE hydroxamátového typu a ich terapeutický potenciál
- Pracovní den sekce přírodních léčiv české farmaceutické společnosti ČLS JEP