PŘEHLED RADIODIAGNOSTIK ZÁNĚTŮ
A Review of Radiodiagnostics of Inflammation
Inflammation is a complex reaction of the organism which develops as a response to invasion of aninfectious subject or as a response to injury to cells or tissues. Correct and early localization ofinfection or an inflammatory lesion allows removing the inflammatory cause quickly. Over the recentthirty years, a wide range of radiopharmaceuticals, more or less applicable in scintigraphic imagingof inflammatory and infectious diseases, have been developed. The aim has been to develop newsubstances that are non-toxic, do not provoke immune reactions, and produce a minimal absorbedradioactive dose. Furthermore, these substances should accumulate significantly in the target tissue(i.e. in inflammation), while the accumulation in non-target tissues should be minimal or theelimination of radiopharmaceuticals from non-target tissues must be quick. The goal is that thesesubstances may also be easily available and inexpensive. Another purpose is to develop suchsubstances that could possess not only sufficient sensitivity but also specificity in relation to certaintypes of inflammation and infection. The main indications for radionuclide imaging are as follows:inflammatory bowel disease, soft tissue sepsis, predominantly abdominal sepsis, musculoskeletalinfection, and fever of unknown origin.
Key words:
imaging – inflammation – infection – radiopharmaceuticals
Autoři:
K. Nováková; M. Lázníček
Působiště autorů:
Katedra farmakologie a toxikologie – oddělení radiofarmak Farmaceutické fakulty Univerzity
Vyšlo v časopise:
Čes. slov. Farm., 2001; , 21-27
Kategorie:
Články
Souhrn
Zánět je komplexní reakce organizmu, která se vyvíjí jako odpověď na invazi infekčního agens nebojako odpověď na poškození buněk a tkání. Přesná a včasná lokalizace infekčního nebo zánětlivéholožiska umožní rychlé odstranění příčiny jeho vzniku. V průběhu posledních 30 let byla vyvinutacelá řada radiofarmak více či méně použitelných pro scintigrafickou detekci zánětlivých a infekčníchonemocnění. Snahou je, aby nově vyvíjené látky nebyly toxické, nevyvolávaly imunitní reakce,absorbovaná radiační dávka byla co nejnižší, dále aby se tyto látky významně kumulovaly v cílenétkáni (tj. v zánětu) a akumulace v ostatních tkáních byla minimální, popřípadě aby docházelok rychlému odstraňování radiofarmaka z necílených tkání. Snahou je, aby tyto látky byly i snadnodostupné a cenově nenákladné. Cílem je také vyvinout takové látky, které by vykazovaly nejendostatečnou citlivost, ale i specifitu vůči určitým typům zánětů nebo infekcí. Hlavní indikace,u kterých jsou k detekci používána radiofarmaka, jsou zánětlivé choroby střev, sepse měkkýchtkání, převážně v břišní oblasti, muskuloskeletární infekce a horečka neznámého původu 11, 15) .
Klíčová slova:
detekce – zánět – infekce – radiofarmaka
Štítky
Farmacie FarmakologieČlánek vyšel v časopise
Česká a slovenská farmacie
2001 Číslo 1
- Jak a kdy u celiakie začíná reakce na lepek? Možnou odpověď poodkryla čerstvá kanadská studie
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
- Budou nanoléčiva lépe cílit na některé onkologické nemoci?
Nejčtenější v tomto čísle
- VYUŽITÍ SYNTETICKÝCHBIODEGRADABILNÍCH POLYMERŮ V MEDICÍNĚ
- PREDNIKARBAT A CETIRIZINDIHYDROCHLORID V TERAPII AKUTNÍ FÁZEATOPICKÉHO EKZÉMU U DĚTÍ
- FARMACEUTICKÝ VÝZNAM ALLIUM SATIVUM ALLIUM SATIVUM L.1. ORGANICKÉ SLOUČENINY SÍRY A JEJICHTRANSFORMACE PODLE SOUČASNÝCHPOZNATKŮ
- POLYFENOLICKÉ OBSAHOVÉ LÁTKYZ HAMAMELIS VIRGINIANA HAMAMELIS VIRGINIANA L.