Moje lékárna pečuje nejen o seniory
Autoři:
K. Šlegr
Vyšlo v časopise:
Čes Ger Rev 2010; 8(1-2): 61-62
Na začátku je nutné krátce zrekapitulovat vývoj, význam a smysl celého projektu Moje lékárna. Jde o sdružení nezávislých lékáren v individuálním vlastnictví, ve kterém je nyní více než 240 lékáren po celé České republice. Toto sdružení nemá nic společného s názvem „moje“, s podobnými projekty nebo sdruženími a vystupuje samostatně. Globalizace nejen lékárenského trhu je v poslední době agresivní a nezbývá než se tomu přizpůsobit. Základem spolupráce lékáren nejsou jen ekonomické důvody.
S celým tímto projektem je od začátku spojena specifická edukace a veřejný webový portál www.mojelekarna.cz. Na tomto portále se prezentují lékárny projektu a maximální důraz je kladen na poradenství, informovanost (jsou zde např. seznamy všech zdravotnických zařízení) a troufáme si říct, že i na edukaci veřejnosti. Je zde ke stažení řada letáků, které jsme připravili ve spolupráci s Českou gerontologickou a geriatrickou společností (ČGGS), nabízíme možnost laického testování nejčastějších poruch a především poradnu, která vznikla za spoluúčasti lékařů a je zaměřena na poradenství u méně závažných diagnóz. Tato poradna nemá za cíl navést čtenáře do e-shopu (jako většina obdobných webů), ale je směrována na informace o onemocnění a produktech samoléčby, na specifikaci situace, v níž je třeba vyhledat lékaře a doporučená opatření a řadu dalších informací.
Spolupráce s ČGGS trvá již takřka tři roky a nesmírně si jí vážíme. Díky této spolupráci byla připravena řada seminářů a lékárnický kongres „Moje lékárna pečuje o seniory“. Aktuální témata pravidelně probíráme na těchto seminářích, abychom zajistili odbornou připravenost zaměstnanců lékáren. Např. MUDr. Božena Jurašková, Ph.D., svou přednáškou na Lékárnickém kongresu věnovanou úskalí farmakoterapie a problematice výživy ve stáří s nadhledem a na základě rozsáhlých zkušeností z praxe upozornila na řadu možných problémů výživy a farmakoterapie ve stáří (obr. 1). Paní PhDr. Eva Jarolímová se ve své přednášce zaměřila na specifické komunikační techniky a dovednosti v péči o geriatrického pacienta a na jeho psychologii (obr. 2). Protože řada věcí připravovaných ve spolupráci s projektem může zapadat do koncepce gerontologie jako medicínského oboru, věnovala se velká pozornost i této problematice. Paní doc. MUDr. Iva Holmerová, Ph.D., se věnovala změnám v koncepci gerontologie a geriatrie a možnému vlivu této koncepce na oblast lékárenství (obr. 3). Přednáška byla velmi zajímavá a byla doplněna o aktuální dění v oboru nejenom u nás, ale i v Evropě. Paní doc. Holmerová se totiž těchto jednání účastní a její informace jsou založeny na její vysoké aktivitě v této oblasti. Další část přednášky byla věnována duševním a degenerativním onemocněním, které se stávají závažnějšími než onkologická a kardiovaskulární onemocnění.
Z tohoto pohledu je pochopitelné a potěšitelné, že se Alzheimerova nemoc zařadila mezi evropské priority a v poslední době je snaha řešit tuto problematiku i u nás. Podle říjnového usnesení vlády by se situace i v ČR měla v budoucnu změnit. „Plán Alzheimer“ by měl napomoci nejen nemocným, ale i jejich rodinám a blízkým. Na společné tiskové konferenci 26. 10. 2010 jsme se snažili upozornit na tuto problematiku i veřejnost prostřednictvím tisku. Na prvním místě je důležitá informovanost veřejnosti a lidé se musí přestat ostýchat o stáří a demenci mluvit.
Než se ale tyto vládní záměry podaří uskutečnit v praxi, může se řada rodin dostat do situací, ve kterých si nebudou vědět rady. A právě projekt Moje lékárna může být nápomocen svým napojením na projekt Dny paměti, kde odborníci z České alzheimerovské společnosti zdarma otestují kognitivní funkce a poradí, kam se dál obrátit. Rádi bychom v lékárnách Moje lékárna vytvořili konzultační místa pro seniory, a proto v lékárnách projektu naleznete řadu letáků se seniorskou tématikou včetně rad při péči o pacienty s Alzheimerovou chorobou. Také jsme v rámci kvalifikovaného poradenství v lékárnách připravili možnost posouzení rizika vzniku deprese, kognitivních poruch a posouzení soběstačnosti u seniorů. Tímto testováním se snažíme ve spolupráci s Českou gerontologickou a geriatrickou společností upozornit naši veřejnost na závažnost problematiky, např. paměti, a na skutečnost, že paměť je stejně dobře měřitelná jako ostatní funkce (krevní tlak, hladina krevního cukru či tuků a podobně). Paměť měříme pomocí testů, které představují velmi citlivý nástroj. Rádi bychom v našich proškolených lékárnách napomohli při vyhledávání rizikových osob a cíleně je směřovali na kontaktní místa Dny paměti a do ordinací lékařů. Na základě doporučení a konzultace s odbornou společností se budou lékárníci snažit připravit tyto osoby na specializované vyšetření. V souvislosti s tímto je připravena v lékárnách i on‑line poradna pro seniory i jejich rodiny garantovaná odborníky z gerontologie.
Chceme ale umět poradit i ve zdánlivých maličkostech, které mohou výrazně ovlivnit život seniora i jeho rodiny. Sem patří sociální oblast, ale i upozornění na nebezpečí pádů a ochrana proti nim, bezpečí domova a další. Připravujeme i šíření informačních materiálů pro seniory a pomůcek ve spolupráci s ČGGS.
Ve snaze zvýšit kvalitu poradenství ve svých lékárnách lékárníci sítě Moje lékárna nabízí i další možnosti kvalifikovaného poradenství spočívající v posouzení rizika např. deprese, rizika kardiovaskulárního onemocnění a posouzení soběstačnosti u seniorů. Deprese také významně zhoršuje kvalitu života lidí, a to nejen ve vysokém věku. Deprese je onemocněním, které je zejména ve stáří časté, přináší zhoršení kvality života i zhoršení soběstačnosti. U starších lidí se vyskytují netypické obrazy deprese – může se jednat „jen“ o apatii, zanedbávání péče o sebe, nechuť ke dříve obvyklým činnostem. Tyto „mírné“ deprese však mají velmi významný vliv jak na kvalitu života, tak na zdravotní stav.
Projekt Moje lékárna je dobrým příkladem mezioborové spolupráce v péči o seniory se snahou upozornit na problémy seniorů a napomoci při jejich řešení.
Pozn. red.: Jedná se o nerecenzovaný příspěvek.
MGR. KAREL ŠLEGR
ZA PROJEKT MOJE LÉKÁRNA
KAREL.SLEGR@MOJELEKARNA.CZ
Štítky
Geriatrie a gerontologie Praktické lékařství pro dospěléČlánek vyšel v časopise
Česká geriatrická revue
2010 Číslo 1-2
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Antidepresiva skupiny SSRI v rukách praktického lékaře
- Srovnání antidepresiv SSRI, mirtazapinu a trazodonu z hlediska nežádoucích účinků
- Nejčastější nežádoucí účinky venlafaxinu během terapie odeznívají
Nejčtenější v tomto čísle
- Hypotyreóza u seniorov
- Smysluplnost života ve stáří
- Věkem podmíněná makulární degenerace
- Stáří a alergie – jedná se o problém?