Nový lék závislosti na tabáku: varenicline, parciální agonista α4β2 acetylcholin-nikotinových receptorů
New Tobacco Dependence Pharmacotherapy: Varenicline, Parcial Agonist of α4ß2 Acetylcholin-nicotine Receptors
Most of adult smokers, up to 80 % in the Czech Republic, would prefer to stop smoking and about 40 % of them try to stop each year. Most often they stop just cold turkey and this means 98 % of them relapsing until one year. Maximum efficacy of intensive currently available treatment is about 20–25 %, so also 75–80 % intensive treated smokers relaps within one year. Available and effective treatment of tobacco dependence would influence significantly morbidity and mortality. Although we cannot expect miracle, new medication varenicline, parcial agonist of α4ß2 acetylcholin-nicotine receptors, seems to contribute to both to a bit higher efficacy, as well as to „medicalization“ of tobacco dependence and increased availability of specialized treatment services.
Key words:
tobacco dependence, varenicline, α4ß2 acetylcholin-nicotine receptors.
Autoři:
E. Králíková
Působiště autorů:
Ústav hygieny a epidemiologie a Centrum léčby závislosti na tabáku III. interní kliniky 1. LF UK a VFN, Praha
Vyšlo v časopise:
Čas. Lék. čes. 2006; 145: 832-834
Kategorie:
Přehledový článek
Souhrn
Většina dospělých kuřáků, v České republice až 80 %, si přeje přestat kouřit a kolem 40 % z nich to každý rok zkusí. Nejčastěji však přestávají bez pomoci a takový pokus znamená 98% pravděpodobnost relapsu. Úspěšnost současně dostupné intenzivní léčby je maximálně 20–25 %, tedy také kolem 75–80 % kuřáků takto léčných se ke kouření do roka vrací. Dostupná a účinná léčba závislosti na tabáku by měla klíčový dopad na morbiditu a mortalitu. Ačkoli nemůžeme očekávat zázrak, zdá se, že nový lék varenicline, parciální agonista α4β2 acetylcholin-nikotinových receptorů by mohl přispět jak k o něco vyšší účinnosti léčby, tak k „medikalizaci” závislosti na tabáku a rozšíření dostupnosti specializované léčby.
Klíčová slova:
závislost na tabáku, varenicline, α4ß2 acetylcholin-nikotinové receptory.
Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistkaČlánek vyšel v časopise
Časopis lékařů českých
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- Léčba závislosti na opioidech – akutní odvykací stav
Nejčtenější v tomto čísle
- Kyselina nikotinová: lék neprávem opomíjený
- Střední objem trombocytu u nemocných s Crohnovou chorobou
- Naše první zkušenosti s CT enteroklýzou
- Současná neinvazivní estetická medicína