Stárnoucí oko – jeho specifika a choroby
Aging Eye – Its Specific Features and Diseases
Practically oriented overview of the anatomical and physiological changes in the eye during aging is presented together with the description of diseases typical for the advanced age. The growing number of patients with eye diseases of advanced age and the comparatively low awareness of this fact within the medical community brought us to the publishing of the presented overview. It is necessary to increase the understanding of geriatric problems among ophthalmologists as well as to enhance the awareness of the age related changes in the eye during ageing among the physicians – non-ophthalmologists (namely among the general practitioners, internists, geriatrists) who treat seniors for other diseases. Namely they can meet in their everyday praxis the problems of drug interaction and the general and ophthalmologic side effects of various types of treatment. The use of ophthalmologic drugs (e.g. anti-glaucoma remedies) is connected with undesirable effects on the organism in any age and namely in elderly patients.
Key words:
Aging eye, anatomical and physiological changes in the eye, eye diseases, multimorbidity.
Autoři:
P. Weber; J. Svačinová 1; H. Kubešová
Působiště autorů:
Klinika interní, geriatrie, ošetřovatelství a praktického lékařství LF MU a FN, Brno – Bohunice
; Oční klinika LF MU a FN, Brno – Bohunice
1
Vyšlo v časopise:
Čas. Lék. čes. 2005; 144: 666-669
Kategorie:
Přehledový článek
Souhrn
Článek se snaží podat prakticky orientovaný přehled anatomických a fyziologických změn oka a jeho funkcí ve vztahu k procesu stárnutí a rámcový přehled chorob oka typických pro vyšší věk z pohledu gerontologa. Rostoucí počet nemocných s očními nemocemi vyššího věku a poměrně malé povědomí této skutečnosti v širší lékařské veřejnosti vedlo ke zpracování této problematiky formou přehledového článku. Tato skutečnost zdůrazňuje na jedné straně potřebu hlubších znalostí alespoň základů geriatrické problematiky ve specializované oftalmologické veřejnosti. Na druhé straně by měly být hlubší znalosti o oku a jeho změnách ve stáří i mezi lékaři neoftalmology (zejména praktickými, internisty a geriatry), kteří léčí seniory pro jejich četné další choroby. Právě oni budou v každodenní klinické praxi nejednou postaveni před otázku lékových interakcí a nežádoucích vedlejších účinků léků jak celkových, tak i lokálních očních. Léčba oftalmologiky obecně (např. antiglaukomatiky) je spojena v každém věku (a ve stáří ještě významněji) s možnými nežádoucími účinky na organizmus jako celek.
Klíčová slova:
oko ve stáří, anatomické a fyziologické změny oka, oční nemoci, multimorbidita.
Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistkaČlánek vyšel v časopise
Časopis lékařů českých
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- Léčba závislosti na opioidech – akutní odvykací stav
Nejčtenější v tomto čísle
- Variabilita srdeční frekvence ve spánku
- Alternující hemiplegie v dětství – longitudinální studie
- Intermitentní katetrizace močového měchýře – indikace, technika, komplikace
- Periodické pohyby končetinami ve spánku a jejich vyšetřování pomocí polygrafie a aktigrafie