Roztroušená skleróza mozkomíšní a magnetickárezonance
Multiple Sclerosis and Magnetic Resonance Imaging
Multiple sclerosis is a demyelinating process presently referred to autoimmune diseases. Its diagnostics is based onclinical examination and paraclinical tests (magnetic resonance, examination of CSF and evoked potentials recording).Magnetic resonance (MR) has the highest significance, both for the diagnostics and for the monitoring of thecourse of disease and results of treatment. Results of magnetic resonance are not specific for the multiple sclerosisand therefore for the reliable diagnosis the McDonadl’s criteria have to be fulfilled. It appears thatmagnetic resonanceis more sensitive to progression of disease than the clinical examination. Monitoring of the course of disease requiresnew techniques ofMR imaging.Automatic, software assisted determination of plaque volumes in T2 and T1 weightedimages – so called „lesion load„, is checked during the patient’s treatment. Assessment of brain volume determinesprogression of atrophy. The aim of all the new methods of MR imaging is to search for a reliable technique of thedisease monitoring and namely for the prediction of disease progression.
Key words:
Multiple sclerosis, diagnostics, magnetic resonance imaging, volumetry.
Autoři:
M. Jinochová; Z. Seidl; J. Obenberger; J. Krásenský; E. Havrdová 1; T. Viták; V. Peterová; J. Daneš
Působiště autorů:
Radiodiagnostická klinika 1. LF UK a VFN, Praha 1Neurologická klinika 1. LF UK a VFN, Praha
Vyšlo v časopise:
Čas. Lék. čes. 2003; : 144-149
Kategorie:
Články
Souhrn
Roztroušená skleróza mozkomíšní je demyelinizační onemocnění, které je řazeno mezi autoimunitní choroby.Diagnostika se opírá o klinické vyšetření a pomocné vyšetřovací metody (magnetická rezonance, vyšetření likvorua evokované potenciály). Magnetická rezonance má největší význam z paraklinických vyšetření, a to jak pro jejídiagnostiku, tak i pro monitoraci průběhu onemocnění a léčby. Obraz roztroušené sklerózy v magnetické rezonancinení specifický, pro její diagnostiku je v současné době požadováno splnění kritérií dle McDonalda. Ukazuje se, žemagnetická rezonance je více citlivá k progresi onemocnění než klinické vyšetření. Na monitoraci se v současnostiužívají nové techniky zpracování záznamu. Pomocí softwaru je automaticky vyhodnocován objem ložisek v T2 i T1váženém obraze – tzv. lesion load, který je sledován v průběhu léčby pacienta. Dále se určuje objem mozkové tkáněpro sledování progrese atrofie. Cílem všech novýchmetodik na zpracování záznamuMR je najít spolehlivou technikumonitorace a především schopnost predikce progrese onemocnění.
Klíčová slova:
roztroušená skleróza mozkomíšní, diagnostika, magnetická rezonance, volumometrie.
Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistkaČlánek vyšel v časopise
Časopis lékařů českých
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- O krok blíže k pochopení efektu placeba při léčbě bolesti
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
Nejčtenější v tomto čísle
- Nové léky proti parazitárním infekcím
- Embolie renální arterie
- Hormony a kvalita života stárnoucích mužů
- Fluorescenční cystoskopie za použití5-aminolevulové kyseliny