DETERMINANTY ZDRAVÍ A ZDRAVOTNÍ POLITIKAČást 3. Od intervence ke kvalitě života
Health Determinants and the Health PolicyPart 3. From Intervention to the Quality of Life
Effectiveness of outputs of a qualified intervention can be valned by several positive criteria corresponding to the„quality of life“ conception, which is based on the feeling of the health and contentment. The finding that greatdifferences in the income among different social groups in conditions of the liberal market society correlate withseveral health and social problems brought about to the hypothesis that the decrease of the differences in the income,accompanied by strengthening of various forms of the social cohesion, civic solidarity, legitimate egality, and ethicaljustice may substantially improve the health status of the population. The hypothesis has been verified in manyepidemiological studies and found to be valid enough for the health policy and far-seeing economy. Analytics of theWorld Bank recommend to governments primary invest into the health of socially week groups in order to decreasetheir poverty and to keep social conciliation. World Health Organization (WHO) sets in its new program for Europecalled „21 Goals for the 21st Century“ that differences in the health status among the European states should diminishtill 2020 by one third and within the contries by one quarter at least. Both goals should be achieved by a substantialimprovement of the health status of the ill-adapted social groups and by significant improvement of thosesocioeconomical conditions which may have adverse effects namely on the differences in incomes, education andopportunities for employment.
Key words:
preventive programs, effectiveness, social cohesion, solidarity, egality, equality, quality of life, social
Autoři:
A. Žáček
Vyšlo v časopise:
Čas. Lék. čes. 2000; : 163-165
Kategorie:
Články
Souhrn
Úspěšnost výstupů odborných intervencí můžeme posuzovat pomocí několika více či méně hodnotově zabarvenýchkritérií odpovídajících pojmu „kvalita života“, jejíž jádro tvoří pocit zdraví a spokojenosti. Poznatek, že v podmín-kách liberálně tržní společnosti velké rozdíly v důchodech různých společenských skupin jsou korelovány s mnohazdravotními a sociálními problémy, vedl k domněnce, že zúžení rozdílů v příjmech doprovázené posílením různýchforem sociální koheze, občanské solidarity, legitimní rovnosti a etické spravedlnosti, může mít vliv na podstatnézlepšení zdravotního stavu obyvatelstva. Hypotéza byla prověřena mnoha epidemiologickými studiemi a uznána zadostatečně nosnou jak zdravotnickými politiky, tak i prozíravými ekonomy. Analytici Světové banky doporučujívládám co nejvíce investovat do zdraví sociálně slabých skupin za účelem snižování jejich chudoby a udrženísociálního smíru. Světová zdravotnická organizace (SZO) ve svém novém programu pro Evropu nazvaném „21 cílůpro 21. století“ mimo jiné stanoví, že diference ve zdravotním stavu evropských států by měly být do roku 2020zmenšeny o třetinu a uvnitř zemí alespoň o čtvrtinu. Obou cílů by mělo být dosaženo podstatným zvýšením úrovnězdraví znevýhodněných skupin a výrazným zlepšením socioekonomických podmínek majících nepříznivý vlivzejména na rozdíly v příjmech, vzdělání a pracovních možnostech.
Klíčová slova:
preventivní programy, efektivita, sociální koheze, solidarita, ekvalita, ekvita, kvalita života,
Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistkaČlánek vyšel v časopise
Časopis lékařů českých
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- Léčba závislosti na opioidech – akutní odvykací stav
Nejčtenější v tomto čísle
- DENNÍ ÚMRTNOST A ZNEČIŠTĚNÍ OVZDUŠÍV SEVERNÍCH ČECHÁCH
- DETERMINANTY ZDRAVÍ A ZDRAVOTNÍ POLITIKAČást 3. Od intervence ke kvalitě života
- ZNEČIŠTĚNÍ OVZDUŠÍ A KVALITA SPERMIÍ
- EXPOZICE MATKY PRACHOVÝM ČÁSTICÍMV TĚHOTENSTVÍ A RŮST PLODU VE DVOU REGIONECHS ROZDÍLNOU ÚROVNÍ ZNEČIŠTĚNÉHO OVZDUŠÍ