Klinika GENNET: Co je dobré vědět o testování v průběhu gravidity a o jeho úhradě
6. 9. 2023
KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Které testy je vhodné provádět během těhotenství a které mají úhradu z veřejného zdravotního pojištění? Jaké postupy lze očekávat v případě testování na klinice GENNET ? Odpovědi na tyto otázky i další informace sdělila na nedávném webináři nazvaném „Fetální medicína GENNET, co je dobré vědět“ vedoucí lékařka oddělení fetální medicíny tohoto pracoviště MUDr. Dagmar Smetanová, CSc.
Screening v I. trimestru – kombinovaný test
V I. trimestru pracoviště provádí kombinovaný test včetně screeningu preeklampsie. Pacientky se mohou telefonicky objednat, přitom jsou informovány, že před vlastním ultrazvukovým (UZ) vyšetřením je třeba odebrat krev (nabírány jsou plazmatický specifický těhotenský protein A /PAPP A/, volná podjednotka beta lidského choriogonadotropinu (fβ-hCG), eventuálně placentární růstový faktor (PIGF). Odběry může provést registrující gynekolog (RG). Krev se odebírá od 11. týdne (11 + 0) gravidity, aby biochemické analyty byly započítány také do screeningu preeklampsie. Hodnocení kombinovaného testu dále vychází z anamnézy, UZ vyšetření (ideálně ve 12.–13. týdnu) a hodnoty středního arteriálního tlaku (TK se měří 2× současně na obou horních končetinách). Zdravotní pojišťovny proplácejí značnou část vyšetření.
Jak dál po kombinovaném testu
Je-li kombinovaný test negativní (riziko 1 : 1000 a nižší), je riziko chromosomové vady minimální. Pacientka je seznámena s výsledkem a další možností UZ vyšetření vrozených orgánových vývojových vad (VVV) ve 20.−22. týdnu těhotenství. GENNET může nabídnout podrobné morfologické vyšetření plodu ve 20.–22. týdnu gravidity, které není hrazeno z veřejného zdravotního pojištění (ZP). Někteří gynekologové indikují konziliární vyšetření, které z veřejného ZP hrazeno je. Integrovaný test je vždy v kompetenci RG, jiný lékař jej může pouze navrhnout. V případě negativního kombinovaného testu je další péče podle ordinace RG.
Při pozitivitě kombinovaného testu (1 : 300 a vyšší) nebo UZ nálezu morfologické vady plodu je těhotná co nejdříve odeslána na genetickou konzultaci, ideálně tentýž nebo následující den, přestože z časových důvodů není k dispozici doporučení RG. Další postup poté vychází z genetické konzultace.
V letech 2021 a 2022 klinika GENNET provedla 10 619 kombinovaných testů, z nichž 8,17 % bylo pozitivních. Riziko častých aneuploidií (1 : 301−1000) přednášející označila za hraniční výsledek kombinovaného testu, šedou zónu, z čehož může rezultovat chromosomová vada, případně morfologická vada, kterou není možné v I. trimestru diagnostikovat. Další postup ordinuje RG. Nabízí se podrobné morfologické vyšetření plodu ve 20.−22. týdnu gravidity, neinvazivní prenatální testování placentární DNA z krve matky (NIPT) a integrovaný test. Podíl těhotných, které mají hraniční výsledek, není vysoký – pohybuje se okolo 1 % z celkového počtu vyšetřených. Na klinice GENNET by na základě kombinovaného testu mělo absolvovat následující genetickou konzultaci cca 9 % těhotných.
Dr. Smetanová upozornila, že se může stát, že i když kombinovaný test vyjde negativní, lékař, který prováděl screening, navrhne další vyšetření. Nejčastěji se tak děje v případě atypické biochemie. Zda pacientka doporučená vyšetření podstoupí, je potom v kompetenci RG.
Modifikovaný integrovaný test – kompetence RG
Na základě výsledku kombinovaného testu může být navržen integrovaný test, který stanoví hodnotu nuchální translucence (NT) a dále obsahuje souhrn biochemických markerů z I. trimestru v rámci kombinovaného testu (fβ-hCG, PAPP-A) a ze II. trimestru v rámci tzv. triple testu (alfa-fetoprotein, celkový choriogonadotropin a nekonjugovaný estriol).
Indikace integrovaného testu je ryze v kompetenci RG. Dosud zdravotní pojišťovny proplácejí vyšetření biochemických markerů jak I., tak II. trimestru, probíhají však jednání o úhradě jen jednoho biochemického screeningu (v I. či II. trimestru). Genetické hodnocení integrovaného testu, rizika vrozených chromosomových aberací a rozštěpových vad spadá pod odbornost 208 a na klinice GENNET se účtuje pouze v případě pozitivního výsledku nebo pokud klientka absolvovala genetickou konzultaci. Dle názoru přednášející je v době kombinovaných testů, NIPT, screeningu preeklampsie a zdokonalování UZ vyšetření použití integrovaného testu diskutabilní.
Screening preeklampsie
Riziko preeklampsie (hranice testu 1 : 150) se hodnotí na základě anamnestických údajů, středního arteriálního tlaku, biochemických analytů a UZ vyšetření. Při pozitivním výsledku je těhotná obeznámena s možností prevence spočívající v užívání nízkých dávek kyseliny acetylsalicylové (ASA) na noc před ulehnutím. Je doporučena kontrola do 10 dnů u RG, který zhodnotí, zda je tato terapie pro těhotnou vhodná. Léčbu je třeba zahájit co nejdříve, neboť čím dříve se ASA nasadí, tím je prevence účinnější.
Screening v I. trimestru a úhrada
UZ screening v I. trimestru hradí těhotná, a to podle ceníku. Pokud má pacientka na klinice GENNET ordinovanou genetickou konzultaci, je do ní screening zahrnut a dotyčná ho nehradí. Při pozitivním screeningu nebo podezření na pozitivní UZ nález je na místě superkonziliární vyšetření, které je účtováno jako vyžádaná péče kódem 63415.
Kontrolní UZ vyšetření po CVS se obvykle provádí v 16. či 17. týdnu gravidity. Na kontrolní UZ (mimo pravidelná vyšetření) indikovaný lékařem GENNETu například z důvodu nejasného nálezu není potřeba doporučení, na vyžádanou péči není účtován žádný kód. Vyšetření jsou prováděna v režimu nepravidelné péče.
NIPT a úhrada
NIPT (Prenascan) vyšetřuje volnou placentární DNA cirkulující v krvi těhotné. Jedná se o screeningový test s vysokou citlivostí, zejména pro nejčastější chromosomové vady. Doporučení RG je potřeba jen k monitorování, kdo pacientku poslal. Pokud je výsledek pozitivní, následuje genetická konzultace. Výsledek by se měl ověřit invazivním vyšetřením. Některé ZP na NIPT testy přispívají.
20.–22. týden gravidity – význam UZ
UZ vyšetření ve 20.−22. týdnu gravidity je stále nejdůležitější z pohledu diagnostiky morfologických vad. Dále se hodnotí růst plodu, placenta, plodová voda, pupečník, případně UZ znaky chromosomových vad.
Superkonziliární UZ vyšetření může indikovat RG při podezření na VVV, růstovou restrikci plodu, jinou patologii nebo pokud se jedná o vícečetné těhotenství. Toto vyšetření má kód 63415, těhotná jej neplatí. S tímto kódem jsou spojena rovněž invazivní vyšetření CVS/AMC.
Kdy není péče hrazena ze ZP
Těhotná hradí screening v I. trimestru + screening preeklampsie, podrobné morfologické vyšetření plodu ve 20.−22. týdnu gravidity a UZ screening růstové restrikce plodu v 36.−37. týdnu gravidity. Dále hradí UZ vyšetření na svou žádost bez doporučení lékaře.
Pravidelná UZ vyšetření v těhotenství, tedy screening ve 20. a ve 30. týdnu, které jsou pojišťovnami hrazeny RG v rámci platby za těhotnou, GENNET neprovádí.
Vzhledem k tomu, že lékaři GENNETu splňují podmínky pojišťoven, ZP přispívají těhotným různou měrou na kombinovaný test v I. trimestru i na podrobnou morfologii plodu.
V případě zájmu o spolupráci s klinikami GENNET se prosím obraťte na naše obchodní oddělení: Lucie Vodáková (lucie.vodakova@gennet.cz).
(esr)
Zdroj: Smetanová D. Fetální medicína GENNET, co je dobré vědět. Klinika GENNET, 26. 5. 2023.