#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Porovnání efektu sonického a manuálního zubního kartáčku na kontrolu zubního plaku a gingivitidy

16. 2. 2023

Klinická studie na zdravých dobrovolnících s mírnou až středně těžkou gingivitidou porovnávala efektivitu sonického a manuálního zubního kartáčku z hlediska výskytu zubního plaku a gingivitidy. Z výsledků studie vyplynulo, že sonický kartáček předčil ten manuální ve všech sledovaných parametrech.

Úvod

Ačkoliv je kontrola zubního plaku pomocí správně používaného manuálního kartáčku efektivní, existuje v tomto směru stále významný prostor pro zlepšení. S tímto cílem byl vyvinut sonický kartáček, který v domácím prostředí umožňuje optimalizovat každodenní mechanickou kontrolu zubního plaku, a tím pomáhá předcházet zánětům v oblasti gingivy a parodontu.

Metodika a průběh studie

Do randomizované jednoduše zaslepené studie s paralelními skupinami bylo zahrnuto 144 dospělých jedinců ve věku 18–70 let (průměrný věk 42,1 roku). Studie se obecně zúčastnili zdraví nekuřáci, u nichž byla při vstupu do studie pozorována mírná až středně závažná gingivitida. Osoby se závažnou gingivitidou nebo s onemocněním parodontu nesplnily vstupní kritéria. Minimální skóre modifikovaného plakového indexu podle Lobeneho a Soparkara činilo > 1,8 po 3–6 hodinách akumulace plaku. Účastníci podstoupili při vstupu do studie vyšetření ústní dutiny a následně byli randomizováni do 2 skupin.

První skupina byla přiřazena k čištění zubů elektrickým zubním kartáčkem Philips Sonicare DiamondClean (SDC) s kartáčkovou hlavicí standardní velikosti, druhá skupina byla přiřazena k čistění zubů referenčním manuálním kartáčkem schváleným Americkou dentální asociací (ADA). Obě skupiny měly používat zubní kartáček 2× denně. Obě skupiny současně obdržely standardní zubní pastu s obsahem fluoru a byly poučeny, aby v průběhu studie nepoužívaly žádné další pomůcky a produkty ústní hygieny. Celková doba trvání studie činila 4 týdny. Průběžné hodnocení účinnosti a bezpečnosti bylo provedeno po 2 týdnech, závěrečné hodnocení spolu s ukončením studie po 4 týdnech. Studii dokončilo celkem 142 osob. 

Výsledky

V rámci parametru zánětu dásní hodnoceného modifikovaným gingiválním indexem (MGI) bylo při zahájení studie metodou nejmenších čtverců zjištěno skóre MGI ve skupině používající sonický zubní kartáček 2,08 (standardní chyba 0,05) a ve skupině používající manuální kartáček 2,14 (0,05; p = 0,3660). Po 2 týdnech bylo ve skupině se sonickým kartáčkem zaznamenáno snížení skóre MGI o 24,5 % a ve skupině s manuálním kartáčkem o 13,7 % (p < 0,0001). Po 4 týdnech studie bylo pozorováno další snížení skóre MGI, a to v porovnání se začátkem studie o 25,5 % ve skupině se sonickým kartáčkem a o 19,1 % ve skupině s manuálním kartáčkem (p < 0,0106).

V rámci parametru krvácení dásní hodnoceného indexem gingiválního krvácení (GBI) bylo při zahájení studie metodou nejmenších čtverců zjištěno skóre indexu GBI 28,5 (1,13) ve skupině se sonickým kartáčkem a 29,7 ve skupině s manuálním kartáčkem (1,12; p = 0,4232). Po 2 týdnech studie došlo k signifikantnímu poklesu skóre GBI ve skupině se sonickým kartáčkem v porovnání s manuálním kartáčkem (52,2 vs. 17 %; p < 0,0001), obdobný pokles byl potom pozorován po 4 týdnech terapie (57,4 vs. 31,4 %; p < 0,0001).

V rámci parametru množství plaku hodnoceného modifikovaným plakovým indexem (MPI) bylo při zahájení studie metodou nejmenších čtverců zjištěno skóre indexu MPI 2,77 (0,05) ve skupině se sonickým kartáčkem a 2,85 ve skupině s manuálním kartáčkem (0,05; p = 0,2481). Po 2 týdnech studie došlo k signifikantnímu poklesu skóre MPI ve skupině se sonickým kartáčkem v porovnání s manuálním kartáčkem (31,4 vs. 3,8 %; p < 0,0001), obdobný pokles byl také pozorován po 4 týdnech terapie (34,9 vs. 8 %; p < 0,0001).

V rámci bezpečnosti bylo během studie hlášeno celkem 8 nežádoucích příhod u 3 účastníků studie, z nichž žádná nebyla závažná. Během studie současně nebyly zaznamenány žádné nežádoucí účinky obou metod vůči výplňovým materiálům včetně korunek, kompozitů nebo fazet.

Závěr

Z klinické studie na zdravých dobrovolnících s mírnou až středně těžkou gingivitidou vyplynulo, že sonický kartáček byl po 4 týdnech používání statisticky účinnější v porovnání s manuálním kartáčkem ve všech sledovaných parametrech studie, tedy z hlediska redukce zánětu a krvácení dásní i množství supragingiválního plaku.

(holi)

Zdroj: Delaurenti M., Ward M., Souza S. et al. The effect of use of a sonic power toothbrush and a manual toothbrush control on plaque and gingivitis. J Clin Dent 2017; 28 (1 Spec No A): A1–A6.



Štítky
Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospělé Stomatologie Student stomatologie Dentální hygienista Dentální hygienistka
Partneři sekce
Philips logo of

Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#