Hydrofilní gel na bázi medu v terapii chronických a infikovaných ran
Antibakteriální a protizánětlivé účinky medu byly známy již ve starověkém Egyptě, podstatu jeho působení se však podařilo poodhalit až v roce 1963 s objevem enzymu glukózooxidázy. V současné době se přípravky na bázi medu stále častěji využívají pro ošetřování všech typů ran. Jedním z takových přípravků je hydrofilní gel Revamil.
Úvod
Hydrofilní gel Revamil je 100% čistý med pro použití v medicíně. Je určen pro ošetřování chronických a infikovaných ran. Proces hojení rány je podpořen kombinací vlhkého prostředí rány, antibakteriálních vlastností a protizánětlivých účinků přípravku. Revamil se z velké části skládá z cukrů, dále z malého množství vody, organických sloučenin a enzymů, například glukózooxidázy.
Při kontaktu s ránou se med rozředí s vlhkostí v ráně a aktivuje se enzym glukózooxidáza. Ten je zodpovědný za kontinuální tvorbu velmi malého množství peroxidu vodíku (0,003 %). Tato koncentrace peroxidu vodíku je ovšem dostatečně vysoká na to, aby usmrtila patogenní bakterie, a naopak nemůže uškodit hojící se ráně. Díky účinnosti glukózooxidázy vzniká v ráně glukonová kyselina, která lokálně udržuje nízké pH a tím podporuje hojení rány a zpomaluje rozmnožování bakterií.
Baktericidní vlastnosti
Studie nizozemských vědců zkoumala baktericidní účinky medu obsaženého v gelu Revamil a manukového medu. Baktericidní aktivita medu byla hodnocena na bakteriích Bacillus subtilis, Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa a meticilin-rezistentním Staphylococcus aureus (MRSA). Med obsažený v gelu Revamil usmrtil během 2 hodin bakterie B. subtilis, E. coli i P. aeruginosa, zatímco baktericidní účinky manukového medu byly v tomto časovém intervalu pozorovány pouze v případě B. subtilis. Po 24 hodinách usmrtily oba druhy medu všechny zkoumané bakterie, včetně zlatého stafylokoka. Vědci identifikovali dvě hlavní účinné látky v gelu Revamil, a to včelí defensin-1 a H2O2.
Výsledky studií
V nemocnici Bronovo v Nizozemsku proběhla klinická studie zabývající se užitím Revamilu v terapii chronických a infikovaných ran. Z celkových výsledků studie vyplývá, že ve více než 80 % případů došlo k vyčištění lůžka rány a nastartování granulační fáze. V případě infikovaných ran se aplikací gelu podařilo potlačit infekci v ráně a nastartovat granulační fázi hojení.
Dobré zkušenosti s gelem Revamil mají i v Léčebně dlouhodobě nemocných Ostrava-Radvanice. Jejich série dvou kazuistik popisuje příznivý efekt gelu Revamil na hojení sakrálního dekubitu u 79leté ženy po osteosyntéze pro pertrochanterickou zlomeninu femuru a na hojení dehiscence rány v oblasti amputačního pahýlu po vysoké amputaci levé dolní končetiny pro komplikace diabetu.
(holi)
Zdroje:
- Kwakman P. H., Te Velde A. A., Vandenbroucke-Grauls C. M., Zaat S. A. Two major medicinal honeys have different mechanisms of bactericidal activity. PLoS One 2011 Mar 4; 6 (3): e17709, doi: 10.1371/journal.pone.0017709.
- Creemers-Molenaar J., Groenhard O., Bosma W. J. P. Case studies with Revamil® Wound Gel, carried out at Bronovo Hospital, The Hague, The Netherlands. 2006.
- Dalíková Š., Kaletová Š. Revamil gel. Dermatologie pro praxi 2011; 5 (2): 96–97.
- Revamil® hydrofilní gel. Dostupné na: www.acarehealth.cz/cs/wound-care/revamil
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.