Možnosti využití hormonální antikoncepce v léčbě akné
Akné je problémem především u dívek a mladých žen, avšak může se vyskytovat i ve vyšším věku. S výhodou je v jeho léčbě mnohdy využívána hormonální antikoncepce, díky níž má žena pod kontrolou i svůj reprodukční život. Při dodržování podmínek užívání a respektování kontraindikací se může jednat o účinnou a bezpečnou metodu léčby akné.
Antiandrogenní progestiny proti akné
Zásadní úlohu v rozvoji akné hrají androgeny. Kombinovaná hormonální antikoncepce pak zasahuje právě do jejich metabolismu. Snižuje jejich tvorbu v ovariích i mimo ně a inhibicí 5α-reduktázy snižuje jejich přeměnu na periferii na aktivnější formy androgenů. Zároveň kombinovaná hormonální antikoncepce stimuluje tvorbu SHBG (sex hormone-binding globulin), čímž je snížen volný aktivní podíl testosteronu.
Antiandrogenní progestiny jsou v boji proti akné nejúčinnější. Kromě výše zmíněných mechanismů totiž působí také jako kompetitivní inhibitory na androgenních receptorech, což posiluje antiandrogenní účinek. Nejsilnějším užívaným antiestrogenním progestinem je cyproteron-acetát, přičemž další antiandrogenní progestiny už dosahují pouze částečného antiandrogenního efektu se stále velmi dobrým účinkem v léčbě akné.
Možnosti kombinované antikoncepce s antiandrogenními progestiny:
- Cyproteron-acetát + ethinylestradiol: Kombinace je užívána u závažné formy akné s dalšími komplikacemi (seboreou, zánětem, u nodózní formy) nebo s hyperandrogenními příznaky (androgenní alopecie, lehký hirsutismus). Celkový počet lézí byl snížen o 53,6 % (oproti 39,4 % u placeba). Celkové zlepšení příznaků akné popisuje 90,2 % žen (u placeba 76,2 %).
- Dienogest + ethinylestradiol: V případě užívání této kombinace udává celkové zlepšení onemocnění 91,9 % pacientek (oproti 76,2 % při užívání placeba).
- Dienogest + estradiol-valerát: U žen se syndromem polycystických ovarií došlo ke zlepšení onemocnění v 52,8 % případů, ke zhoršení příznaků došlo v 8,4 %.
- Drospirenon + ethinylestradiol: I u této kombinace byla prokázána účinnost v léčbě akné u žen se středně závažným onemocněním, přičemž mezi dávkami drospirenonu 3000 a 2000 μg nebyl z hlediska účinnosti popisován významný rozdíl.
- Chlormadinon-acetát + ethinylestradiol: Celkový počet lézí byl při užívání této kombinace snížen o 63,6 % (při užívání placeba o 43,7 %).
Kontraindikace
Bohužel není možné tuto léčebnou metodu nabídnout všem ženám s problematickou kůží. Existují kontraindikace užívání kombinované hormonální antikoncepce, které není možné obcházet. Patří mezi ně:
- šestinedělí a laktace,
- věk > 35 let v kombinaci s kouřením,
- arteriální hypertenze přesahující hodnoty 160/100 mmHg,
- trombofilní mutace,
- hluboká žilní trombóza či plicní embolie,
- migréna s aurou či migréna bez aury, pokud tato vznikla při užívání hormonální antikoncepce u ženy nad 35 let,
- karcinom prsu,
- komplikované srdeční vady,
- závažné léze jater,
- přítomnost komplikací cukrovky.
Závěr
Při vyloučení kontraindikací je kombinovaná hormonální antikoncepce považována za bezpečný lék na akné s velmi nízkými riziky komplikací, a to bez ohledu na vybraný typ progestinu.
(boba)
Zdroj: Křepelka P. Možnost hormonální léčby akné v ordinaci gynekologa. Acta Medicinae 2016; 5 (4): 73−76.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.