#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Cyproteron-acetát jako součást léčby syndromu polycystických ovarií

8. 6. 2016

Syndrom polycystických ovarií (PCOS) patří mezi nejčastější endokrinní poruchy u žen. Klinicky se může manifestovat různými symptomy, od mírných poruch menstruace až po těžká poškození reprodukčních funkcí provázená metabolickými komplikacemi. Léčba tohoto onemocnění je komplexní, využívají se farmakologické i nefarmakologické metody. Mezi ty farmakologické se řadí i podávání cyproteron-acetátu.

Jak cyproteron-acetát funguje

Cyproteron-acetát je progestin s antiandrogenní aktivitou, která se využívá při léčbě PCOS. Kompetitivně inhibuje vazbu testosteronu a produktu jeho konverze, 5α-dihydrotestosteronu, na androgenní receptor. Navíc pravděpodobně inhibuje i 5α-reduktázu, čímž snižuje dostupnost dihydrotestosteronu v organismu.

Z důvodu zajištění pravidelného menstruačního cyklu je při léčbě PCOS výhodná kombinace cyproteron-acetátu s ethinylestradiolem. Efekt terapie androgenních projevů PCOS bývá patrný až přibližně po 6−12 měsících užívání.

Cyproteron-acetát jako součást komplexní léčby

Syndrom polycystických ovarií zahrnuje poměrně široké spektrum komplikací. I terapie by měla být komplexní, neboť cyproteron-acetát sám o sobě neovlivní žádaným způsobem všechny z nich.

Podle čínské studie snižuje hladiny testosteronu, luteinizačního hormonu a poměr luteinizačního hormonu vůči folikulostimulačnímu. Po léčbě cyproteron-acetátem však došlo k mírnému nárůstu BMI a mírnému vzestupu hladiny inzulinu (tedy i inzulinorezistence).

Právě z tohoto důvodu stejná studie doporučuje jako perspektivní kombinaci v léčbě PCOS hormonální antikoncepci (cyproteron-acetát a ethinylestradiol) s metforminem – to umožní ovlivnit rovněž BMI a inzulinorezistenci, která je s PCOS v nemalém množství případů také spojena. Neméně důležitá jsou v léčbě PCOS ale i režimová opatření směřující k redukci tělesné hmotnosti – tj. úprava jídelníčku a pravidelná tělesná aktivita.

Dále bývá pro ženy s PCOS velkým problémem hirsutismus. Ten je možné ovlivnit jednak právě cyproteron-acetátem, jehož efekt je možno doplnit například i lokální aplikací eflornithin-hydrochloridu. Navíc bývá pozitivně ovlivněn i redukcí tělesné hmotnosti.

(ivh)

Zdroje:
1. Wu J., Zhu Y., Jiang Y., Cao Y. Effects of metformin and ethinyl estradiol – cyproterone acetate on clinical, endocrine and metabolic factors in women with polycystic ovary syndrome. Gynecol Endocrinol 2008 Jul; 24 (7): 392–398, doi: 10.1080/09513590802217027.
2. Badawy A., Elnashar A. Treatment options for polycystic ovary syndrome. Int J Womens Health 2011; 3: 25–35, doi: 10.2147/IJWH.S11304.
3. SPC Minerva.



Štítky
Dětská gynekologie Gynekologie a porodnictví
Nejnovější kurzy
Antikoncepce a její další výhody pro uživatelky
Autoři: doc. MUDr. Peter Koliba, CSc.

Hormonální léčba akné
Autoři: MUDr. Zuzana Nevoralová, Ph.D.

Trombózy v gynekologii a porodnictví
Autoři: Prof. MUDr. Pavel Calda, CSc.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#