Mesalazin v navozování remise ulcerózní kolitidy: rychlost a další parametry
Přehledový článek porovnal různé lékové formy a dávky mesalazinu s ohledem na to, jak rychle a úspěšně navozují klinickou odpověď či remisi ulcerózní kolitidy (UC).
Úvod
Mesalazin ze skupiny aminosalicylátů je lékem první volby v léčbě UC. Je účinný jak v indukční terapii pro navození klinické odpovědi a remise zánětu, tak pro udržovací terapii. K častým klinickým otázkám spojeným s používáním mesalazinu patří optimální dávka pro navození léčebné odpovědi a doba, za kterou je možno odpověď či kompletní remisi očekávat.
Rychlost a pravděpodobnost indukce remise
Po 6–8 týdnech užívání při aktivní UC dochází ke klinické odpovědi u 60–70 % pacientů a k remisi u 40–70 % pacientů. 30–80 % pacientů po této době vykazuje zlepšení endoskopického nálezu ve smyslu hojení sliznice. Metaanalýza studií zaměřených na použití mesalazinu v indukční terapii ukázala, že průměrná účinnost mesalazinu v navozování klinické remise dosahuje 42 %, ve srovnání s 24 % v případě placeba.
Role velikosti dávky
Významný rozdíl v procentu navození remise mezi vysokými a nízkými dávkami mesalazinu byl prokázán pouze u některých preparátů, vztah dávky k celkové míře navození remise tak zůstává nejasný. Vyšší dávky mesalazinu si však vedou významně lépe, přinejmenším co se týče rychlosti indukce remise. Po 14 dnech terapie nastupuje remise u 43 vs. 30 % pacientů. Vyšší dávka také přináší významně rychlejší úlevu od symptomů (po 19 vs. 29 dnech) a lepší míru hojení sliznice po 6 týdnech léčby (80 vs. 68 %). V citované metaanalýze šlo konkrétně o porovnávání dávky 4,8 g/den s dávkou 2,4 g/den.
Léková forma a standardizace výzkumu
Publikované klinické studie používají různé definice a skórovací systémy pro hodnocení klinické odpovědi a remise UC. Kvůli těmto odlišnostem je jen málo studií, které by umožnily přímo porovnat účinnost jednotlivých lékových forem mesalazinu při indukci remise. Všechny lékové formy mesalazinu – různé druhy preparátů jak topických (čípky, gely, pěny, klyzmata), tak perorálních (s prodlouženým uvolňováním závislým na čase či na pH) – se však v minulosti ukázaly jako účinné v léčbě aktivního zánětu. Jejich výběr i případné kombinace se řídí charakteristikami konkrétního pacienta.
(luko)
Zdroj: Ham M., Moss A. C. Mesalamine in the treatment and maintenance of remission of ulcerative colitis. Expert Rev Clin Pharmacol 2012; 5 (2): 113−123, doi: 10.1586/ecp.12.2.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.