Rosuvastatin optimalizuje poměr mezi přínosy a riziky terapie určené ke snížení LDL-cholesterolu
Evropské i americké standardy stále zpřísňují cílové hodnoty hladiny lipoproteinů při léčbě dyslipidémie. Prodlužující se věk populace a výskyt chronických chorob ve vyšším věku zvyšují počet pacientů, u nichž je potřebná hypolipidemická léčba, ale také zvyšují nároky na poměr mezi přínosem a bezpečnostním profilem hypolipidemik. Jak uvádí ve svém článku dr. H. B. Brewer z Národních ústavů zdraví (Bethesda, USA), vhodným lékem pro stárnoucí polymorbidní populaci s dyslipidémií může být rosuvastatin.
Rosuvastatin má jedinečný farmakokinetický profil se silnou vazbou na enzym limitující syntézu cholesterolu, se selektivním vychytáváním v hepatocytech, které výrazně převyšuje vychytávání v myocytech, a s metabolismem, který obchází CYP3A4. Tyto vlastnosti vysvětlují, proč rosuvastatin:
* dosahuje většího poklesu LDL-cholesterolu, nonHDL-cholesterolu a zvýšení HDL-cholesterolu než jiné statiny prokázaných po 6, 12 a 52 týdnech léčby,
* vede k vyššímu podílu pacientů, kteří dosáhnou terapeutického cíle při snižování LDL-cholesterolu,
* je spojen s velmi nízkým výskytem myopatie, který je dán nejnižším podílem pacientů se zvýšením kreatinkinázy v porovnání atorvastatinem, simavastatinem a pravestatinem, a
* minimalizuje riziko lékových interakcí s látkami podléhajícími metabolismu izoenzymy cytochromu P450.
Zvyšování dávek hypolipidemik nebo jejich kombinace ve snaze o dosažení stále přísnějších cílů kontroly lipidového profilu může být spojeno se snížením bezpečnosti léčby. Rosuvastatin je vhodným lékem pro rozrůstající se a stárnoucí populaci pacientů s hypolipidémií čelící řadě komorbidit. Prokázal větší procentuální snížení LDL-cholesterolu, častější dosažení cílů hypolipidemické léčby a nižší výskyt nežádoucích účinků spojených s myopatií a navíc má nižší riziko interakcí s jinými léčivy.
(zza)
Zdroj: Brewer H. B. NCEP and Next Steps: Rosuvastatin and the Therapeutic Index. Medscape Cardiology. 2004; 8 (1) © 2004 Medscape.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.