Riziko poporodní anémie lze snížit podáváním železa v těhotenství
Hlavními příčinami poporodní anémie jsou nedostatek železa a sideropenická anémie v období těhotenství a velká ztráta krve při porodu. Poporodní anémie je poměrně běžný problém ve všech částech světa, lze mu ovšem předejít včasným podáváním železa v těhotenství.
Poporodní anémie v číslech
Přibližně 40 % žen v produktivním věku má malé zásoby železa v těle, což je rizikovým faktorem pro rozvoj anémie v těhotenství i po porodu. Poporodní anémii lze definovat jako stav, kdy hladina hemoglobinu dosahuje < 110 g/l v prvním týdnu po porodu a < 120 g/l v 8. týdnu po porodu. Profylaxe poporodní anémie by měla být zahájena v rané fázi těhotenství. Nejspolehlivějším způsobem je užívání doplňků stravy s obsahem železa – doporučené množství činí 30–50 mg denně.
Kolik železa užívat
V případě mírné až středně významné poporodní sideropenické anémie (hladina hemoglobinu v rozmezí 95–120 g/l) by první volbou mělo být perorální podávání železa v množství 100–200 mg denně. Po dvou týdnech je nutné vyhodnotit hladinu hemoglobinu a účinnost léčby. Ve chvíli, kdy hladina hemoglobinu dosáhne alespoň 120 g/l, může být denní dávka železa snížena na 100 mg. Perorální podávání železa je v každém případě vhodné načasovat mezi jídla, aby bylo zajištěno optimální vstřebávání a minimalizovaly se vedlejší účinky na trávicí ústrojí.
U závažných případů poporodní sideropenické anémie (hemoglobin < 95 g/l), které mohou být důsledkem velké ztráty krve při porodu postihující přibližně 5 % žen, je vhodné přistoupit k intravenóznímu podání železa v dávce 800–1 500 mg.
Suplementace železa v těhotenství vs. placebo
Evropské statistiky ukazují, že týden po fyziologickém porodu je anémie pozorována u 24 % žen, jež v těhotenství neužívaly žádné přípravky k doplnění železa. Ženy, které v těhotenství byly suplementovány železem, naproti tomu trpí poporodní anémií jen ve 14 % případů.
Význam doplňování železa v těhotenství dokazuje také dánská placebem kontrolovaná studie. Těhotné, které užívaly 66 mg železa denně, měly 8 týdnů po porodu nízkou hladinu železa (sérový feritin ≤ 20 μg/l) v 16 % případů a žádná z nich netrpěla sideropenickou anémií (hemoglobin < 121 g/l). Ve skupině užívající v těhotenství placebo byla naměřena nízká hladina železa ve 40 % případů a 4 % žen trpěla sideropenickou anémií.
(pak)
Zdroj: Milman N. Postpartum anemia II: prevention and treatment. Ann Hematol 2012; 91 (2): 143−154.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.