Účinnost intranazálně podávaného azelastinu na uvolňování substance P u pacientů s chronickou nealergickou rinitidou
Příznaky rinitidy mohou být vyvolány či zhoršeny mj. i na základě neuroregulace. Azelastin je silný blokátor H1-receptorů, který je schopný inhibovat uvolňování celé řady mediátorů podílejících se na hypersenzitivních reakcích nosní sliznice.
Příznaky rinitidy mohou být vyvolány či zhoršeny mj. i na základě neuroregulace. Azelastin je silný blokátor H1-receptorů, který je schopný inhibovat uvolňování celé řady mediátorů podílejících se na hypersenzitivních reakcích nosní sliznice. Proto byl azelastin testován z hlediska jeho schopnosti snížit uvolňování neuropeptidů s následným potlačením symptomů rinitidy.
Do studie bylo zařazeno celkem 23 pacientů s chronickou nealergickou rinitidou. Základními zařazovacími kritérii byly negativní Prick testy na inhalační alergeny a hladina IgE protilátek ve fyziologickém rozmezí. Celkem 13 pacientů bylo léčeno intranazálním azelastinem ve formě 0,15% spreje, který užívali 2 vstřiky 2× denně po dobu 10 dní. Jedno vstříknutí odpovídá 137 µg azelastinu. V kontrolní skupině bylo 10 pacientů bez léčby. Koncentrace substance P byla měřena v nosní tekutině získané po výplachu nosní dutiny 4,5% fyziologickým roztokem. Výplachy byly prováděny před podáním léčby až do doby 10 dnů po léčbě azelastinem. Vlastní koncentrace substance P byla stanovena enzymaticko-imunologickou metodou. Pacienti rovněž vypracovali skóre pro zhodnocení symptomů rinitidy.
Počáteční koncentrace substance P byla dle očekávání obdobná v obou skupinách. Ovšem po 10denní léčbě azelastinem byla naměřena významně vyšší hladina substance P u pacientů bez léčby (56,8 ± 13,8 pg/ml) oproti pacientům dostávajícím azelastin (44,5 ± 16,5 pg/ml; p < 0,05). Také skóre příznaků rinitidy bylo signifikantně vyšší u pacientů bez léčebné intervence.
Závěr studie tedy jasně říká, že nosní sprej s azelastinem významně snižuje hladinu substance P v nosní tekutině po výplachu fyziologickým roztokem u pacientů trpících chronickou nealergickou rinitidou. Schopnost redukce uvolňování neuropeptidů by mohla být významným aspektem ovlivňujícím klinickou účinnost lokálně podávaného azelastinu u chronické nealergické rinitidy.
(bak)
Zdroj: Gawlik R., et al. Efekt intranazálního azelastinu na uvolňování substance P u pacientů s chronickou nealergickou rinitidou. Am J Rhinol Allergy, 2013.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.