ARIA 2016: aktuální trendy v léčbě alergické rýmy
Mezinárodní a multidisciplinární panel odborníků Allergic Rhinitis and its Impact on Asthma (ARIA) ve svém nejnovějším doporučení z roku 2016 hodnotí nové možnosti léčby alergické rýmy.
Doporučení pro každodenní praxi
Iniciativa „Alergická rýma a její dopad na astma“ vydává svá doporučení nepravidelně, přičemž poslední revize z roku 2016 aktualizuje doporučení z let 2008 a 2010 a zároveň přináší některá nová. Aktualizace vychází ze systematického posouzení nových publikací a souhrnu důkazů o léčebných intervencích a z recentních studií. Výstupem je praktický doporučený postup splňující kritéria medicíny založené na důkazech.
Co přináší ARIA 2016?
Hlavní část dokumentu přináší odpovědi na 6 otázek vybraných panelem odborníků, které se týkají výběru vhodné lokální (tj. intranazální) a perorální medikamentózní léčby a které nebyly předmětem předchozích doporučení nebo je bylo na základě nových poznatků potřeba revidovat. Otázky se zaměřují na přímé srovnání účinných látek a jejich kombinací. Novinkou je například kombinace intranazálního antihistaminika a kortikosteroidu. Větší důraz je kladen na rozdíl mezi alergickou rýmou sezónní (SAR) a celoroční – pereniální (PAR).
- Kombinace per os antihistaminika a lokálního kortikosteroidu vs. samotný lokální kortikosteroid:
- SAR: přidání nesedativního antihistaminika je užitečné tehdy, není-li dostatečný efekt lokálního kortikosteroidu.
- PAR: per os antihistaminikum není doporučeno.
- Kombinace lokálního antihistaminika a kortikosteroidu vs. samotný lokální kortikosteroid:
- SAR: jsou možné obě modality, záleží i na preferencích pacienta; zahájení léčby (přibližně prvních 14 dní) kombinací antihistaminika s kortikosteroidem může urychlit nástup léčebného účinku, a pacienti by proto kombinovanou léčbu mohli preferovat.
- PAR: jsou možné obě modality, ovšem při zahájení léčby může být výhodná kombinovaná léčba, opět pro rychlejší nástup účinku.
- Kombinace lokálního antihistaminika a kortikosteroidu vs. samotné lokální antihistaminikum:
- SAR: doporučena kombinovaná léčba, v tomto doporučení má velkou váhu vyšší redukce symptomů a větší míra zlepšení kvality života než při podávání samotného lokálního antihistaminika.
- PAR: nehodnoceno.
- Perorální léčba – antagonista leukotrienového receptoru vs. antihistaminikum:
- SAR: poměr cost/benefit vyznívá ve prospěch antihistaminik, ovšem u některých pacientů se antileukotrieny jeví jako účinnější. Léčebné rozhodnutí závisí do značné míry na ceně a místní dostupnosti antileukotrienů (resp. jejich generik).
- PAR: doporučeno antihistaminikum.
- Lokální léčba – antihistaminikum vs. kortikosteroid:
- Doporučen lokální kortikosteroid u SAR i PAR.
- Lokální antihistaminikum vs. perorální antihistaminikum:
- Oba způsoby podání jsou srovnatelné. Léčebné rozhodnutí závisí na preferencích pacienta.
Shrnutí
Praktická doporučení mezinárodní iniciativy ARIA zohledňují nové trendy v léčbě alergické rýmy, například širší dostupnost antileukotrienů nebo zavedení kombinace antihistaminika a kortikosteroidu do lokální léčby. Tato kombinace je u nás dostupná v podobě nosního spreje s azelastinem a flutikasonem. Doporučení ARIA jsou určena specialistům i praktickým lékařům, kteří zajišťují péči o alergické pacienty.
(thr)
Zdroj: Brożek J. L., Bousquet J., Agache I. et al. Allergic Rhinitis and its Impact on Asthma (ARIA) guidelines – 2016 revision. J Allergy Clin Immunol 2017; 140 (4): 950–958, doi: 10.1016/j.jaci.2017.03.050.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.