Léčba růstovým hormonem u dětí, které se narodily jako hypotrofické
Přibližně 10 % dětí, které se narodily jako malé vzhledem ke svému gestačnímu věku neboli SGA, nevykazuje spontánní růst ve správném růstovém pásmu, a musí být proto léčeno podáváním růstového hormonu.
Přibližně 10 % dětí, které se narodily jako malé vzhledem ke svému gestačnímu věku neboli SGA (small for gestational age), nevykazuje spontánní růst ve správném růstovém pásmu, a musí být proto léčeno podáváním růstového hormonu. Zkušenosti s tímto postupem popsali argentinští vědci v článku publikovaném v odborném medicínském periodiku Archivos argentinos de pediatría.
Argentinská studie
Vědci a lékaři z argentinských nemocnic Hospital de Niños Dr. R Gutiérrez a Hospital Universitario Austral zkoumali ve své studii účinnost a bezpečnost dvouleté léčby růstovým hormonem u malých dětí do šesti let věku, které se narodily jako hypotrofické (SGA). Do studie bylo zahrnuto celkem 14 pacientů, z toho 11 chlapců, s průměrným věkem 4,2 ± 1,1 roku. Průměrná porodní hmotnost byla 1 872 ± 726 gramů, délka pak 36,2 ± 2,8 cm. Malým pacientům pak byl po dobu dvou let podáván růstový hormon v dávce 1,0 UI na kilogram tělesné hmotnosti a týden. Měřena u nich byla jak růstová rychlost, tak i plazmatické koncentrace IGF-1, jeho vazebného proteinu BP3 a inzulinu samotného. Výsledky byly následující.
Reakce malých dětí na růstový hormon
Po dvouletém podávání růstového hormonu vzrostla průměrná růstová rychlost u dětí z 5,4 ± 1,7 cm za rok na 9,8 ± 1,5 cm za rok během prvního roku léčby. V druhém roce se rychlost o něco snížila, na 7,6 ± 1,5 cm za rok, v porovnání s rychlostí před zahájením léčby byla ale téměř o polovinu vyšší.
Během léčby pak vzrostla i koncentrace IGF-1 a jeho vazebného proteinu BP3. Stejně tak vzrostly i bazální hladiny inzulinu a glukózy v krvi. Jedinou pozorovanou komplikací byla mírná změna citlivosti na inzulin, která se u některých pacientů po léčbě vyskytla.
Co studie přinesla
Jak tedy argentinští vědci potvrdili, dvouletá léčba podávání růstového hormonu vyvolala u původně hypotrofických dětí významné zrychlení růstu. To pak léčeným pacientům umožnilo dosáhnout podobné výšky, jakou mají jejich zdraví vrstevníci. Tato terapie navíc nevykázala žádné závažné nežádoucí účinky, a proto může být v klinické praxi bez obav používána.
(kam)
Zdroj: Bergadá I. et al.: Growth hormone treatment in younger than six years of age short children born small for gestational age, Arch Argent Pediatr. 2009 Oct; 107 (5): 410–6.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.