Chronické renální selhání a poruchy růstu kostí u dětí
Poruchy hladiny minerálních látek v krvi a kostního metabolismu jako takového mohou být způsobeny nejenom nedostatkem růstového hormonu, ale například i chronickým renálním selháním u dětí.
Dětství a dospívání jsou nejdůležitějším obdobím lidského života pro správný vývin a růst kostí. Poruchy hladiny minerálních látek v krvi a kostního metabolismu jako takového mohou být způsobeny nejenom nedostatkem růstového hormonu, ale například i chronickým renálním selháním (chronic kidney disease – CKD) u dětí.
Souvislost mezi CKD a poruchami kostního metabolismu
Snížením tvorby a aktivity renální alfa-1 hydroxylázy se snižuje i střevní resorpce vápníku. S tím souvisí zvýšení sérové hladiny parathormonu (PTH), na jejímž podkladě dochází ke zvýšenému odbourávání kostí a následné kalcemii. Zvýšená kostní resorpce má ale za následek nejen zvýšenou fragilitu kostí (například u starších lidí). U dětí může způsobit také poruchy růstu a vývoje kostí.
Retence fosfátů a vápníku v krvi navíc zapříčiňuje sekundární hyperparatyroidismus a zvýšené hladiny fosforu a vápníku vedou i ke vzniku kardiovaskulárních onemocnění.
Biomarkery renální osteodystrofie
Ke sledování renální osteodystofie lze použít následující biomarkery:
- sérové hladiny vápníku a fosforu – přímé parametry kostní resorpce;
- aktivitu alkalické fosfatázy, která je produkována ostoblasty;
- sérovou hladinu parathormonu, který omezuje vylučování vápníku ledvinami a způsobuje větší vyplavování fosforu;
- hladinu 25(OH) vitaminu D;
- hladinu FGF-23, což je nově popsaný hormon ovlivňující hladinu fosforu v krvi; tento hormon se nejčastěji projevuje při nízké hladině 25(OH) vitaminu D, kdy jeho zvýšená hladina potencuje zastavení nebo omezení sekrece kalcitriolu.
Léčba hyperfosfatemie a sekundárního hyperparatyroidismu vede ke zlepšení růstu kostí a pomůže tak i normalizaci kostní přestavby. Přesto se ale hladiny vápníku, fosforu a PTH mění v závislosti na progresi a stadiu CKD. Proto by tyto parametry měly být průběžně sledovány a kompenzovány na normální sérovou hladinu. Stejně tak je velmi důležité současně sledovat i to, zda se nevyskytují příznaky kardiovaskulárních onemocnění na podkladě kalcifikace cév.
Léčba CKD
Nejnovější terapeutické přípravky, včetně preparátů bez obsahu kalcia, které vychytávají fosfáty, a nových syntetických analogů vitaminu D, mohou efektivně snižovat sérovou hladinu PTH a tím i omezovat destrukci kostí za účelem získání vápníku. V budoucnu by se tak mohly stát novou terapeutickou alternativou pro děti, které trpí CKD a tím i poruchami růstu a přestavby kostí.
(kam)
Zdroj: Katherine Wesseling et al.: Chronic kidney disease mineral and bone disorder in children; Pediatric Nephrology - Journal of the International Pediatric Nephrology Association, DOI: 10.1007/s00467-007-0671-3
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.