Časná léčba RH zabraňuje růstové retardaci při juvenilní artritidě
Pokud je u dětí léčených při juvenilní idiopatické artritidě (JIA) kortikoidy zahájena včas léčba růstovým hormonem (RH), podaří se udržet normální tempo jejich růstu.
Pokud je u dětí léčených při juvenilní idiopatické artritidě (JIA) kortikoidy zahájena včas léčba růstovým hormonem (RH), podaří se udržet normální tempo jejich růstu. Vyplývá to ze studie francouzských vědců, jejíž výsledky byly publikovány v červencovém čísle odborného časopisu Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism.
Výzkumníci zjišťovali ve skupině třiceti dětí s těžkou JIA léčenou 12–15 měsíců glukokortikoidy, jak se u nich projeví léčba RH. Polovině pacientů podávali po dobu tří let každý den subkutánně rekombinantní RH v dávce 0,46 mg/kg, druhá polovina RH nedostávala.
Ve skupině dětí léčených RH došlo k pozitivní změně skóre standardní odchylky (standard deviation score – SDS) o 0,37 a růstová rychlost se během jednoho roku navrátila k normálu. Naopak ve druhé skupině došlo k poklesu SDS o 0,96 a růstová rychlost se držela pod normou. V první skupině došlo během tří let k průměrnému hmotnostnímu přírůstku ve výši 7,3 kg, v kontrolní skupině to bylo jen 4,4 kg.
Podle výzkumníků léčba RH neovlivnila kostní věk pacientů, a tudíž se jeví jako přínosná. Vede totiž k normalizaci růstové rychlosti a vzrůstu, přičemž obavy z vyvolání poruch sacharidového metabolismu v důsledku zvýšení glukózové tolerance se nepotvrdily.
(jin)
J Clin Endocrinol Metab 2007;92:2567–2573.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.