Role probiotik v prevenci zvýšené nemocnosti u atletů
Výživa je dobře známým faktorem, jenž ovlivňuje imunitní systém a odolnost vůči nemocem. Výzkum byl mimo jiné zaměřen také na otázku, nakolik mohou probiotika ovlivnit schopnost obrany vůči nemocem u atletů. Předcházení nemocem v průběhu náročných tréninků a závodů je pro atlety i jejich trenéry jednou z priorit.
Výživa je dobře známým faktorem, jenž ovlivňuje imunitní systém a odolnost vůči nemocem. Výzkum byl mimo jiné zaměřen také na otázku, nakolik mohou probiotika ovlivnit schopnost obrany vůči nemocem u atletů.
Předcházení nemocem v průběhu náročných tréninků a závodů je pro atlety i jejich trenéry jednou z priorit. Udává se, že zejména atleti podstupující dlouhodobé a intenzivní cvičení (cyklisté, plavci, triatlonisté) mohou trpět více onemocněními horního dýchacího traktu. Toto by mohlo ukazovat na možnost cvičením indukovaného rozladění imunitního systému. Některé výzkumy nicméně ukazují také na možnost podílu narušení epiteliální výstelky dýchacího systému vyvolaného hypoventilací či mikročásticemi, které jsou inhalovány a jež mohou iniciovat zánětlivé změny. Dále se na zvýšené nemocnosti mohou podílet také rozlady gastrointestinálního traktu vycházející ze změny dietních návyků či hygienických podmínek spojených s cestováním.
Probiotika představují živé mikroorganismy, které tranzientně mění střevní mikroflóru. Jsou schopna modulovat imunitu v zažívacím traktu interakcí s různými receptory na střevních epiteliálních buňkách či dendritických buňkách. Dále posilují imunitní systém interakcí s tzv. běžným slizničním imunitním systémem (common mucosal immune systém, CMIS). CMIS pak zprostředkovává komunikaci mezi různými slizničními povrchy.
Probiotika tak mohou atletům nepřímo pomoci udržením dobré funkce zažívacího traktu, prevencí imunosuprese vzniklé intenzivní zátěží a snížením náchylnosti k onemocnění. Poměrně velká řada důkazů ukazuje, že probiotika mohou snížit náchylnost k akutnímu infekčnímu průjmu. Důkazy z populačních studií pak svědčí pro to, že probiotika zvyšují odolnost vůči infekcím horního dýchacího traktu. Nicméně studie s probiotiky konkrétně u atletů zatím nepřinesly jednoznačně přesvědčivé důkazy a pro potvrzení přínosu právě v této komunitě ještě budou zapotřebí další, lépe definované studie.
(eza)
Zdroj: West N. P., et al. Probiotics, imunity and exercise: a review. Exerc Immunol Rev 2009; 15: 107–26.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.