Užívání hormonální antikoncepce v menopauze
Menopauza je důležitým obdobím v životě ženy. Dostavuje se zpravidla mezi 40. a 55. rokem věku, kdy menstruace začíná být nepravidelná až zcela vymizí. Je to dáno klesající hladinou estrogenu v organismu. Následující článek shrnuje benefity a význam antikoncepce pro ženu v tomto období.
Význam antikoncepce v menopauze
Toto období je z hlediska antikoncepce velmi důležité, neboť zdravotní rizika spojená s těhotenstvím a porodem se zvyšují v důsledku již možných přítomných onemocnění ženy, vyšší pravděpodobnosti vývojových vad plodu, mitochondriálních abnormalit a negativních genetických vlivů.
Na druhé straně trendem poslední doby je odkládat těhotenství do vyššího věku, kdy je pro tento účel zapotřebí efektivní antikoncepce a přitom je důležité zachovat co nejlépe fertilitu ženy. Respektive je v takovém případě důležitá možnost antikoncepci kdykoli přerušit. Tuto podmínku splňuje např. perorální antikoncepce, která je vhodnější oproti depotním preparátům.
Preference nízkodávkové HA
Mezi nejoblíbenějšími metody u této věkové kategorie žen patří nízkodávková perorální hormonální antikoncepce a mechanické bariéry, častou volbou jsou také chirurgické sterilizační zákroky. Hormonální antikoncepce (HA) obecně pomáhá vyrovnat se s příznaky menopauzy včetně snížení osteoporotických změn kostí a upravit periody krvácení.
S věkem bohužel přibývá vyšší riziko kardiovaskulárních onemocnění. Hormonální antikoncepce sama o sobě zvyšuje pravděpodobnost výskytu tromboembolických příhod. Pacientky v každém věku by proto měly být adekvátně kontrolovány svým lékařem. Vyšší věk ovšem rozhodně neznamená nemožnost užívání antikoncepce, jen by měla být ženě „ušita na míru“. Preferují se nízkodávkové preparáty s možností okamžitého vysazení léčby v případě výskytu komplikací.
(bak)
Zdroj: Di Bella Z. I., Bianchi A. M., Araujo F. F. et al. Contraception and family planning at the extreme of reproductive life − climacteric. Rev Assoc Med Brass 2016; 62 (5): 454−457, doi: 10.1590/1806-9282.62.05.454.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.