Kombinovaná hormonální antikoncepce v léčbě sekundární dysmenorey
V léčbě primární dysmenorey má zásadní význam perorální kombinovaná antikoncepce. Její použití u pacientek se sekundární dysmenoreou je taktéž možné, nicméně doposud žádné studie nenabízely porovnání účinnosti u primární a sekundární dysmenorey.
Japonská analýza hodnotila účinnost nízkodávkové kombinované hormonální antikoncepce u pacientek s dysmenoreou a zjišťovala, zda má přítomnost některého organického onemocnění (endometrióza, myomy, adenomyóza) vliv na úspěšnost léčby. Výsledky byly získány ze dvou japonských studií, které hodnotily účinnost a bezpečnost hormonální antikoncepce při léčbě dysmenorey.
Metodika
Sledováno bylo 410 pacientek, přičemž u 315 se jednalo o primární dysmenoreu, u 28 byla diagnostikována endometrióza, u 37 děložní myomy a u 46 adenomyóza. Nasazena jim byla perorální antikoncepce s 0,02 mg ethinylestradiolu a 3 mg drospirenonu. Pacientky byly sledovány buď 16 týdnů, nebo 52 týdnů, dle toho, ze které studie pocházela analyzovaná data. Hodnocení obsahovalo celkové skóre dysmenorey, vizuální analogovou škálu (VAS) pro dysmenoreu, závažnost příznaků, hladiny hormonů, tloušťku endometria a bezpečnost léčby.
Výsledky
V obou studiích bylo u všech pacientek jednoznačně sníženo celkové skóre dysmenorey. Výsledky VAS a závažnost příznaků, jako jsou bolesti v podbřišku, bolesti v bedrech, bolesti hlavy, nevolnost či zvracení, byly zlepšeny v obou studiích (jak u krátkodobého, tak u dlouhodobého užívání), a to bez rozdílu mezi pacientkami s organickou příčinou a bez ní. Účinnost léčby byla spojena s poklesem plazmatických hormonálních hladin a se snížením endometriální sliznice. Bezpečnost byla obdobná u pacientek s přidruženým organickým onemocněním i u pacientek s primární dysmenoreou.
Závěr
Nízkodávková kombinovaná hormonální antikoncepce v léčbě pacientek s dysmenoreou může být podávána bez ohledu na přidružená organická onemocnění.
(boba)
Zdroj: Momoeda M., Hayakawa M., Shimazaki Y. et al.: Does the presence of coexisting diseases modulate the effectiveness of a low-dose estrogen/progestin, ethinylestradiol/drospirenone combination tablet in dysmenorrhea? Reanalysis of two randomized studies in Japanese women. Int J Womens Health 2014 Dec 2; 6: 989−998.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.