Dysmenorea je u mladých dívek a žen nedostatečně léčena
Podle nedávno publikované metaanalýzy je dysmenorea hlavním gynekologickým problémem dospívajících dívek. I přes celosvětově vysokou prevalenci jen minimum dívek a mladých žen vyhledá z důvodu dysmenorey lékařskou pomoc.
Italští autoři se pokusili podrobněji popsat epidemiologii dysmenorey a její dopad na zdraví mladých žen. Provedli průzkum literatury v databázích PubMed, Embase a ve vyhledávači Google a našli studie zabývající se epidemiologií dysmenorey u dospívajících dívek a mladých žen publikované v angličtině od roku 2010 do srpna 2015. Celkově analyzovali 50 prací zahrnujících 41 140 žen.
Výsledná zjištění
Prevalence dysmenorey se v těchto studiích pohybovala od 34 % v Egyptě po 94 % v Ománu. Procento žen, které uváděly silnou dysmenoreu, dosahovalo v jednotlivých zemích 0,9−59,8 %. Absenci ve škole z důvodu dysmenorey uvádělo 7,7−57,8 % respondentek a 21,5 % žen se z důvodu dysmenorey neúčastnilo sociálních aktivit. Zhruba polovina žen uváděla pozitivní rodinnou anamnézu. Incidence dysmenorey významně klesala s věkem.
Většina dívek a žen nevyhledala z důvodu dysmenorey lékařskou pomoc. Své problémy s menstruací řešily pacientky nejčastěji s matkou, dále s vrstevnicemi a se školní zdravotní sestrou. Od 21 % do 96 % z nich si dysmenoreu léčilo samo buď farmakologicky, nebo nefarmakologickými postupy.
Závěr a diskuse
Tato studie ukázala, že dysmenorea představuje významný zdravotní problému dívek a mladých žen, který vede k absencím ve škole nebo v zaměstnání a snižuje kvalitu života. Většina dívek řeší dysmenoreu doma nebo s kamarádkami. Poučení pacientek a řešení tohoto problému s gynekologem by mohlo vést k výběru takové antikoncepce, která má prokazatelný vliv na zmírnění dysmenorey. Příkladem může být perorální kombinace ethinylestradiolu (20 µg) a desogestrelu (150 µg), která snižuje výskyt příznaků dysmenorey, spotřebu analgetik i procento žen, u nichž tyto obtíže zasahují do každodenních aktivit.
(zza)
Zdroje:
1. De Sanctis V., Soliman A. T., Elsedfy H. et al. Dysmenorrhea in adolescents and young adults: a review in different country. Acta Biomed 2017 Jan 16; 87 (3): 233−246.
2. Callejo J., Díaz J., Ruiz A., García R. M. Effect of a low-dose oral contraceptive containing 20 microg ethinylestradiol and 150 microg desogestrel on dysmenorrhea. Contraception 2003; 68 (3): 183−188.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.