Antikoncepční metody u dívek s chronickým revmatickým onemocněním
Brazilští autoři se ve svém článku z července 2016 zabývají možnostmi antikoncepce u dospívajících dívek s revmatologickým onemocněním: juvenilním systémovým lupusem erythematodem (JSLE), antifosfolipidovým syndromem (APS), juvenilní idiopatickou artritidou (JIA) a juvenilní dermatomyozitidou (JDM).
Indikace a kontraindikace jednotlivých antikoncepčních metod
- Pro všechny pacientky trpící těmito onemocněními lze doporučit bariérové metody ochrany před početím, které jsou považovány za zcela bezpečné.
- Kombinovaná hormonální antikoncepce je absolutně kontraindikovaná u pacientek s JSLE a APS, které mají pozitivní antifosfolipidové protilátky. Dlouhodobě působící reverzibilní antikoncepci lze nabídnout všem mladým ženám s revmatickým onemocněním včetně JSLE.
- Tablety se samotným gestagenem jsou bezpečné u většiny revmatických onemocnění, problémem však zůstává nízká adherence mladých dívek pro častou nepravidelnost cyklu.
- Injekce depotního medroxyprogesteron-acetátu aplikovaná jednou za 3 měsíce je velmi účinnou a bezpečnou metodou, nicméně její dlouhodobé užívání je spojeno s poklesem kostní denzity.
- Perorálně podávaný levonorgestrel jakožto záchrannou postkoitální antikoncepci je možné v případě nutnosti použít u všech mladých dívek s revmatickým onemocněním, a to i u těch, u nichž je jinak hormonální antikoncepce kontraindikovaná.
Závěr
Antikoncepce by u mladých žen s chronickým revmatickým onemocněním měla být na pořadu dne při každé návštěvě lékaře a její výběr by rozhodně měl být opatrný.
(boba)
Zdroj: Lourenço B., Kozu K. T., Leal G. N., et al. Contraception for adolescents with chronic rheumatic diseases. Rev Bras Reumatol 2016 Jul 16, pii: S0482-5004(16)30050-X, doi: 10.1016/j.rbr.2016.06.005 [Epub ahead of print].
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.