Faktory ovlivňující výskyt protetické stomatitidy u pacientů s totální zubní náhradou
Zubní protézy jsou snímací náhrady zhotovené při částečné nebo celkové ztrátě chrupu. Kvalitní ošetření zubní náhradou je dlouhotrvající proces, při kterém hraje hygiena dutiny ústní a hygiena náhrady klíčovou roli.
Kolonizace povrchů
Kvůli velmi těsnému kontaktu s orální mukózou, relativně drsnému povrchu a omezené cirkulaci sliny jsou povrchy protéz téměř ideálním místem pro kumulaci plaku. Adherovaný plak je potom dobrou základnou pro bakteriální a kvasinkovou kolonizaci a přispívá ke vzniku protetické stomatitidy.
Chronické onemocnění měkkých tkání
Protetická stomatitida je chronické zánětlivé onemocnění měkkých tkání. Na její vznik může mít vliv velké množství faktorů. Nejvýznamnějšími z nich jsou věk zubní náhrady, hygiena zubní náhrady, nošení zubní náhrady v noci, kouření a přítomnost kvasinek (Candida) nebo jiných mikroorganismů v dutině ústní. Ze studií vyplývá, že nejzasaženější skupinou pacientů jsou obyvatelé seniorských domovů či klienti jiné institucionální péče. K výše vyjmenovaným faktorům se zde přidává i snížená imunita těchto pacientů, přítomnost dalších chronických onemocnění a pravidelné užívání léků.
Nebezpečí asymptomatické formy
Onemocnění je velmi často asymptomatické a pacienti jím mohou trpět několik let, než je diagnostikováno. Klinický obraz zahrnuje většinou nebolestivé edematózní a hyperemické oblasti jak v horní, tak v dolní čelisti, které se později mohou vyvinout v závažnější zánětlivé papilární hyperplazie. Hyperplastické změny mukózy potom mohou být příčinou i maligních alterací buněk a vzniku nádorů.
Výzkum rizikových faktorů
Tým srbských lékařů provedl výzkum s cílem prozkoumání rizikových faktorů protetické stomatitidy. Zúčastnilo se jej 60 pacientů s kompletní horní i dolní zubní náhradou, všichni byli obyvateli domu pro seniory. Senilní a nespolupracující pacienti nebyli do studie zahrnuti. Účastníci zodpověděli několik jednoduchých otázek − ohledně svého věku, pohlaví, stáří protéz, způsobu čištění, zda kouří a jestli protézu na noc odkládají. Následně bylo provedeno klinické vyšetření dutiny ústní, posouzení množství plaku a statistická analýza.
Poznatky ze studie
Ze 60 účastníků bylo 34 mužů a 26 žen ve věku od 69 do 92 let. Vzorek byl nadále rozdělen na osoby ve věku do 79 let včetně a na osoby od 80 let věku. Vzhledem k hygienickým návykům byli účastníci následně rozděleni do 3 skupin:
- Pacienti čistící si dutinu ústní pouze zubním kartáčkem.
- Pacienti čistící si dutinu ústní zubním kartáčkem a zubní pastou.
- Pacienti, kteří navíc používají speciální čisticí prostředek na protézy.
Protetická stomatitida byla odhalena u 46,7 % účastníků studie v horní čelisti a u 26,7 % v dolní čelisti. Častější výskyt byl sledován u pacientů se staršími protézami (> 10 let), se špatnými hygienickými návyky (77,8 % osob, jež čistily protézy pouze zubním kartáčkem, vykazovalo znaky protetické stomatitidy) a u seniorů, kteří své protézy nosí i přes noc.
Závěr
Citovaná studie potvrdila, že adekvátní hygiena zubních náhrad má zásadní vliv na prevenci protetické stomatitidy. Náhrada by měla být na noc odkládána mimo dutinu ústní.
(jez)
Zdroj: Puškar T., Potran M. Factors influencing the occurrence of denture stomatitis in complete dentures wearers. Healthmed 2012; 6 (8): 2828−2833.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.