Problematika spánku seniorů v závislosti na prostředí
V seniorském věku často dochází ke změnám ve spánku, typická je přítomnost pocitu nekvalitního spánku, delší doba potřebná pro usnutí a předčasné ranní vstávání. S ohledem na tyto aspekty bylo realizováno výzkumné šetření, jehož hlavním cílem bylo zmapovat subjektivní pohled na problematiku spánku seniorů, žijících v domovech pro seniory a ve svém domácím prostředí.
Sběr dat proběhl formou dotazníku distribuovaného seniorům ve věku nad 65 let, žijícím v domácím prostředí a v domovech pro seniory (období srpen až říjen 2013). Výzkumného šetření se účastnilo 262 seniorů z Jihomoravského kraje. Průměrný věk seniorů žijících v domácím prostředí byl 72,5 let, u seniorů v domovech pro seniory 80,7 let. Průměrná spokojenost s kvalitou spánku (stupnice 1–5) v domácím prostředí byla 2,24 a v domovech pro seniory 2,47. Přítomnost rituálů spojených s usínáním se statisticky významně neodlišovala v závislosti na prostředí seniorů (p = 0,061). Statisticky významný rozdíl byl potvrzen v případě výskytu deklarovaných rušivých elementů v závislosti na prostředí seniorů (v neprospěch domovů pro seniory, p = 0,0002). Odpočatost po nočním spánku se statisticky významně snižuje se vzrůstajícím věkem seniorů, p = 0,028.
Zdroj: Praktický lékař č.5/2015, Prakt. Lék. 2015; 95(5): 211-214
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.