#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Podpůrná role hořčíku je v léčbě deprese významná

20. 11. 2017

Nedostatek hořčíku v organismu může vyvolat mnohé psychické změny, jako jsou apatie, deprese, agitovanost, zmatenost, anxieta a delirium. Řada studií přitom ukazuje na to, že suplementace hořčíkem může podpořit standardní antidepresivní léčbu.

Význam hořčíku, možné zdroje a následky jeho deficitu

Hořčík se účastní řady biochemických procesů zásadních pro správné fungování kardiovaskulárního, endokrinního, trávicího a pohybového systému. Rovněž hraje zásadní modulující úlohu v biochemii mozku a ovlivňuje několik cest neurotransmise spojených s vývojem deprese. Přirozenými zdroji tohoto prvku jsou především oříšky, slunečnicová semínka, zelená listová zelenina a celozrnné potraviny. Špatná výživa, onemocnění trávicího traktu a ledvin, inzulinová rezistence a/nebo diabetes mellitus 2. typu, alkoholismus a stres mohou vést k nedostatku hořčíku. Hypomagnezémií jsou ohroženy také osoby, které užívají kličková či thiazidová diuretika, inhibitory protonové pumpy či některá hypnosedativa a jiná psychofarmaka.  

Hladiny hořčíku v těle

Extracelulární koncentrace hořčíkových kationtů ovšem nemusí odrážet jejich intracelulární hladinu, a tak žádná ze současných metod hodnocení stavu magnezia v organismu není dostatečně uspokojivá. Podle literatury je adekvátní koncentrace v séru 0,62−1,02 mmol/l, přičemž hladiny < 0,75 mmol/l již bývají považovány za hypomagnezémii. Díky kompenzačním mechanismům v distribuci tohoto prvku se příznaky typu deprese vyskytují nezávisle na tom, zda je plazmatická hladina hořčíku v normě, nebo dokonce zvýšená. 

Výsledky studií

Potenciál sloučenin magnezia ke zlepšení psychického stavu nemocných byl potvrzen výsledky řady klinických výzkumů, které navazovaly na rozsáhlá preklinická zjištění. Klinické studie byly zaměřeny na suplementaci hořčíkem u pacientů s depresivní a bipolární poruchou a na jeho úlohu v rámci terapie depresivních příznaků doprovázejících řadu dalších poruch (premenstruační a únavový syndrom, neurologická a další somatická onemocnění). Téměř ve všech studiích se prokázal benefit podávání magnezia; výjimkou byly některé studie, v nichž byl užíván oxid hořečnatý, který má horší biologickou dostupnost.

Přípravky s magneziem

Právě biologická dostupnost hořčíku je zásadní pro výběr vhodného přípravku. Lépe je magnezium absorbováno ve formě aspartátu, citrátu, laktátu a chloridu než ve formě oxidu hořečnatého nebo síranu horečnatého. Také přidání vitaminu B6 mimo jiné zlepšuje vstřebávání magnezia. Jeho dávky v rámci suplementace by se měly pohybovat mezi 200 a 1000 mg/den, nejlépe tolerované množství je do 350 mg/den. Nejlepších výsledků potom dosahuje suplementace dlouhodobá.

Závěr

Suplementace hořčíkem bývá dobře tolerována a zvyšuje účinnost konvenční antidepresivní léčby. Proto bychom měli zvážit jeho podávání pacientům vedle standardní terapie deprese. Je však třeba počítat s rozdíly v biologické dostupnosti mezi jeho organickými a anorganickými sloučeninami.

(kat)

Zdroj: Serefko A., Szopa A., Poleszak E. Magnesium and depression. Magnes Res 2016; 29 (3): 112−119, doi: 10.1684/mrh.2016.0407.



Štítky
Gynekologie a porodnictví Interní lékařství Neurologie Praktické lékařství pro dospělé
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#