Léčebné využití hořčíku: Kdy jej podávat a jak?
Přinášíme stručný přehled diagnóz, u kterých je podávání hořčíku užívaným a efektivním léčebným postupem, i dalších situací, ve kterých je jeho podání vhodné.
Úvod
Obsah hořčíku v dietě klesá a odhadem 75 % obyvatel západních zemí nedosahuje doporučené denní dávky. Kromě toho, že hypomagnezémie může představovat riziko sama o sobě, narůstá i povědomí o její možné roli v patogenezi řady chorob. Podání hořčíku proto může být jak úlevou od symptomů, tak také zásahem přímo ovlivňujícím průběh nemoci.
Běžné indikace
Využití hořčíku v medicíně je široké a sahá od nitrožilního podání při akutních stavech až po preventivní perorální užívání. Využití sloučenin hořčíku ve většině uvedených situací je podpořeno velkými studiemi či metaanalýzami.
- Preeklampsie a eklampsie: Intravenózní síran hořečnatý (magnesium sulfát) snižuje u pacientek s preeklampsií riziko vývoje eklampsie o více než polovinu. Efektivní je i léčba eklampsie hořčíkem.
- Srdeční arytmie: V akutní kardiologii se i. v. podávaný hořčík používá k ukončení komorové tachykardie typu torsade de pointes a ke zvládnutí fibrilace síní s rychlou komorovou odpovědí. Své místo nachází i v prevenci − hypomagnezémie ohrožuje člověka vznikem arytmií a spasmů koronárních tepen.
- Astma: Při těžkém astmatickém záchvatu nitrožilně podaný síran hořečnatý zlepší některé parametry plicní funkce (PEF, FEV1). Efektivní je i jeho inhalační podání (nebulizace).
- Migréna: Pravidelná perorální suplementace hořčíku významně snižuje frekvenci migrén. Intravenózní hořčík se uplatňuje v terapii již vzniklé migrény.
- Zácpa a dyspepsie: Ačkoliv nejsou k dispozici dostatečně silné vědecké důkazy, užívání hořčíku je široce používaným a mnohdy efektivním postupem při řešení těchto trávicích obtíží.
Další možné indikace
Užití hořčíku v těchto indikacích je rovněž podpořeno studiemi, i když většinou menšího rozsahu. Jedná se obvykle o perorální podávání. Hořčík může posloužit pro:
- zachování či zlepšení kostní denzity,
- úlevu od bolestí provázejících menstruaci,
- prevenci metabolického syndromu,
- zlepšení metabolismu glukózy a inzulinu,
- úlevu od křečí v nohou u těhotných.
Lidé ohrožení nedostatkem hořčíku
Suplementace hořčíku může být vhodná i u stavů hrozících vznikem hypomagnezémie. Mezi ně patří:
- špatně kompenzovaný diabetes mellitus,
- nemoci způsobující malabsorpci (celiakie, Crohnova choroba apod.),
- užívání některých léčiv (především diuretik),
- alkoholismus,
- vyšší věk.
Doporučená denní dávka hořčíku se pohybuje mezi 300 a 400 mg. Pacienti ji mohou jednoduše pokrýt jednou sklenicí perorálního roztoku připraveného z prášku Magnosolv, který obsahuje 365 mg prvkového hořčíku v 1 sáčku. Tato dávka je zároveň bezpečná a dospělého jedince s dobrou funkcí ledvin by neměla ohrozit vznikem hypermagnezémie. Magnosolv se užívá před jídlem, což zlepšuje jeho vstřebávání.
(luko)
Zdroj: Guerrera M. P., Volpe S. L., Mao J. J. Therapeutic uses of magnesium. Am Fam Physician 2009; 80 (2): 157−162.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.