Testování přítomnosti HPV DNA v moči u žen, které se neúčastní screeningových programů
Ve Francii je ke screeningu nádorů děložního čípku používáno stejně jako v ČR cytologické hodnocení cervikálního sekretu, a to u žen ve věku 25–65 let. Nicméně pokrytí cílové skupiny žen screeningem je nedostatečné. Autoři předkládané studie se proto rozhodli prozkoumat, jestli by možnost testování přítomnosti lidského papilomaviru (HPV) z pohodlí domova compliance zlepšila.
Ženám ve věku 40–65 let, které v posledních třech letech neabsolvovaly povinnou prohlídku u gynekologa, byly rozeslány dopisy s oznámením, že je k dispozici nová metoda, která umožňuje screening nádoru děložního čípku provést z moči získané v pohodlí domova. Celkem bylo osloveno 5000 žen, z nichž 771 skutečně do virologické laboratoře zaslalo vzorek moči. Pomocí PCR bylo nakonec analyzováno 687 vzorků. U 29 žen byl nalezen high-risk typ HPV, 28 z nich následně absolvovalo i kontrolní stěr a kolposkopii. U devíti pacientek byl zjištěn abnormální výsledek cytologie, cervikální intraepiteliální neoplazie stupně III (CINIII) byla histologicky potvrzena ve třech případech.
V této studii projevily ženy o HPV DNA testování z moči zájem, a to i ty, které se jinak screeningu neúčastní. Mezi takto vyšetřenými byl vysoký záchyt high-grade cervikálních lézí.
(epa)
Zdroj: Ducancelle A., Reiser J., Pivert A., et al. Home-based urinary HPV DNA testing in women who do not attend cervical cancer screening clinics. J Infect. 2015 May 8; pii: S0163-4453(15)00152-8; doi: 10.1016/j.jinf.2015.05.001. [Epub ahead of print]
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.