#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Akutní bolesti dolní části zad

18. 6. 2018

Akutně vzniklé bolesti dolní části zad jsou spíše symptomem než samostatným onemocněním. Každoročně přitom postihují značnou část dospělých. V diferenciální diagnostice je nejprve nutné vyloučit neurologický deficit a takzvané červené praporky. Samotná léčba se potom zaměřuje na tlumení bolestí a funkční zlepšení.

Úvod

Akutní bolest dolní části zad je definována jako bolest lokalizovaná mezi posledním žebrem a gluteální rýhou s iradiací do dolních končetin nebo bez ní. Délka trvání epizody bolesti zad je v tomto případě < 6 týdnů.

Bolesti dolní části zad jsou jedním z nejčastějších důvodů pracovní neschopnosti na celém světě. V industrializovaných zemích se prevalence akutních bolestí dolní části zad pohybuje až kolem 70 %. Vrchol křivky prevalence se objevuje mezi 35 a 55 lety života. Přibližně v polovině případů bolesti odezní během 6 týdnů a 68–86 % nemocných se během měsíce od počátku příznaků vrátí do práce.

Etiologie

Takzvané specifické bolesti, které vznikají na podkladě závažného organického onemocnění, jsou vzácné. Jedná se přibližně o 15 % všech případů bolestí dolní části zad. Mezi nejčastější příčiny těchto bolestí patří úraz páteře, onkologické onemocnění, infekce, radikulopatie nebo syndrom kaudy equiny. Pouze v 1–4 % případů akutních bolestí dolní části zad jsou na vině fraktury obratlů, přibližně v 1 % se jedná o tumorózní příčinu a v 0,01 % se za bolestmi skrývá spondylodiscitida. Na možnost závažné spinální patologie upozorňují v anamnéze takzvané červené praporky, které jsou spojeny s vyšším rizikem vážných problémů ve srovnání s nemocnými bez těchto faktorů.

Nespecifické bolesti dolní části zad představují případy, kdy není nalezen či prokázán kauzální vztah mezi symptomy a nálezem při klinickém a zobrazovacím vyšetření. Jedná se o většinu, tedy 80–90 % případů. V hodnocení rizika chronifikace těchto bolestí pomáhají psychologické faktory (tzv. žluté praporky). Příčinou nespecifických bolestí jsou segmentální dysfunkce, poruchy sakroiliakálního skloubení, poruchy statiky páteře, svalové dysfunkce nebo změny pojivové tkáně.

Možnosti terapie

Terapie akutních bolestí dolní části zad je multidisciplinární a zahrnuje nefarmakologické a farmakologické postupy. Kromě řešení případného vyvolávajícího onemocnění se léčba obecně zaměřuje na zmírnění bolestí a funkční zlepšení obtíží. Do odeznění bolestí je zapotřebí dodržovat režimová opatření.

Bolesti je vhodné podle jejich intenzity tlumit analgetiky. U mírnějších bolestí se užívá paracetamol a nesteroidní antiflogistika, u závažnějších bolestí opioidy. Vhodné jsou také lokální obstřiky a infuzní terapie, například kombinace orfenadrinu a diklofenaku (Neodolpasse). Samozřejmostí je použití šetrných rehabilitačních postupů, mezi něž patří léčebný tělocvik a fyzikální metody.

(holi)

Zdroj: Casser H. R., Seddigh S., Rauschmann M. Acute lumbar back pain. Dtsch Arztebl Int 2016; 113 (13): 223–234, doi: 10.3238/arztebl.2016.0223.



Nejnovější kurzy
Léčba akutní pooperační bolesti
Autoři: doc. MUDr. Jiří Málek, CSc.

Léčba bolestí dolních zad
Autoři: MUDr. Marek Hakl, Ph.D.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#