#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Úspěšná léčba nádorové bolesti u pacientky s karcinomem plic − kazuistika

2. 1. 2018

Bolest je jedním z nejobávanějších příznaků nemoci a pro pacienty, kteří mají pokročilé nádorové onemocnění, je zásadní. Efektivní tlumení bolesti má velký vliv na kvalitu života, jak vyplývá i z následující kazuistiky.

Paliativní protinádorová léčba může zpomalit nebo zastavit progresi tumorových ložisek, ale ne vždy je účinná v tlumení nádorové bolesti. Zejména průlomová bolest, která je charakteristická rychlým nástupem ze základní bolesti a ústupem do 30 minut, je velkým klinickým problémem a vyžaduje citlivý přístup při volbě analgezie.

Popis případu

59leté ženě byl diagnostikován lokálně pokročilý karcinom plic s drobnými metastatickými ložisky v obou plicích. Byla indikovaná paliativní chemoterapie, po jejímž dokončení byla pacientka asymptomatická. 7 měsíců nato si při kontrole stěžovala na bolesti v oblasti sterna a levého podžebří. Dle CT nebyla patrná progrese tumoru, přesto byla bolest intenzivní. Proto byla zahájena terapie retardovanou formou hydromorfonu 4 mg v dávkování 1−0−1 a tabletami paracetamolu. Titrací bylo postupně dosaženo dávky 16 mg hydromorfonu po 12 hodinách.

Rok nato byla pomocí zobrazovacích metod potvrzena progrese primárního ložiska tumoru s infiltrací mediastinálních uzlin. Klinicky byla pacientka v dobrém stavu, analgezie byla dostatečná. Po absolvování radioterapie na lineárním urychlovači se nález opět stabilizoval a analgetická léčba pokračovala v nastaveném režimu.

Po uplynutí 9 měsíců se opět dostavily bolesti, zejména po zakašlání a v noci. Pacientka jim nepřikládala větší význam, proto pomoc nevyhledala. Dostavila se až na pravidelnou kontrolu 3 měsíce po nástupu nových obtíží, nápadně klinicky zhoršená − unavená, úzkostná, schvácená, dyspnoická již po mírné námaze, se zvyšující se intenzitou bolesti a nově také atakami průlomové bolesti.

Specialistka na léčbu nádorové bolesti zvolila čtyřkombinaci, která se skládala z:

  • 20 mg hydromorfonu 1−0−1,
  • paracetamolu p. o. v pravidelných intervalech,
  • SSRI − escitalopramu,
  • bukálních tablet s 200 μg fentanylu k tlumení průlomové bolesti.

Při kontrolním vyšetření byla pacientka s léčbou spokojena, cítila se bezpečněji a kvalita jejího života se zvýšila. Ačkoliv její prognóza od začátku nebyla dobrá, s dobře zvolenou podpůrnou léčbou byla symptomatika nemoci minimalizována.

(pez)

Zdroj: Benešová V. Léčba nádorové bolesti u pacientky s karcinomem plic. Acta Medicinae 2016; 4 (Suppl.): 26−27.



Štítky
Onkologie Algeziologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#