Zmírnění zánětu obratlových těl a posterolaterálních struktur páteře u pacientů s ankylozující spondylitidou léčených tofacitinibem
Post hoc analýza studie fáze II s tofacitinibem u pacientů s aktivní ankylozující spondylitidou (AS) hodnotila potlačení zánětu v oblasti páteře pomocí magnetické rezonance (MRI) na základě kanadsko-dánského skórovacího systému (CANDEN), který umožňuje posoudit změny i v posterolaterálních strukturách páteře, jejichž postižení je charakteristické pro AS.
Lokalizace zánětlivých lézí v páteři
U pacientů s AS bývají přítomné léze posterolaterálních struktur páteře, které mohou být u časné axiální AS častější než změny obratlových těl. Zánět posterolaterálních struktur páteře přitom může narušovat pohyblivost a funkci páteře. Používané skórovací systémy AS na základě snímků z MRI nezahrnují některé struktury páteře postižené při AS.
Skórovací systém CANDEN byl vyvinut pro komplexní a podrobné hodnocení a kvantifikaci zánětu (otok kostní dřeně) a strukturálních lézí (tuková depozita, eroze kosti a novotvorba kosti) ve všech částech páteře včetně posterolaterálních struktur, tj. kostovertebrálních skloubení, příčných a trnových výběžků, žeber a měkkých tkání (viz obr. 1).
Obr. 1 Anatomická lokalizace lézí v oblasti páteře u pacientů s AS hodnocených na snímcích MRI podle skórovacího systému CANDEN
Pozn.: aCIL – zánětlivá léze předního rohu obratlového těla; aLIL – zánětlivá léze přední laterální části obratlového těla; FIL – zánětlivá léze intervertebrálních skloubení; NIL – zánětlivá léze části obratle mimo roh; pCIL – zánětlivá léze zadního rohu obratlového těla; pLIL – zánětlivá léze zadní laterální části obratlového těla; RIL – zánětlivá léze žebra; SPIL – zánětlivá léze trnového výběžku; STIL – zánětlivá léze měkkých tkání; TIL – zánětlivá léze příčného výběžku.
Protizánětlivý efekt tofacitinibu
Tofacitinib je perorální inhibitor Janusových kináz (JAKi) indikovaný k léčbě AS u dospělých pacientů. Jeho účinnost a bezpečnost byla hodnocena u nemocných s aktivní AS a nedostatečnou odpovědí na nesteroidní antiflogistika, popřípadě s intolerancí této léčby, a to v 16týdenní studii fáze II a 48týdenní studii fáze III.
Ve studii fáze II tofacitinib v dávce 5 či 10 mg 2× denně prokázal větší klinickou účinnost než placebo při zmírňování příznaků AS a bezpečnost odpovídající jeho podávání v jiných indikacích. Hodnocení snímků MRI ukázalo v této studii významné snížení skóre SPARCC v sakroiliakálním skloubení a v oblasti páteře oproti vstupu do studie po 12 týdnech podávání tofacitinibu v porovnání s placebem. Až do publikace níže citované post hoc analýzy ovšem nebyla hodnocena účinnost tofacitinibu na zánět úponů a kloubních spojení posterolaterálních struktur páteře.
Metodika analýzy
Nedávno zveřejněná post hoc analýza popsané studie fáze II hodnotila účinnost tofacitinibu na zánět a strukturální léze v oblasti páteře na MRI podle skórovacího systému CANDEN u pacientů s aktivní AS. Pacienti byli v 16týdenní dvojitě zaslepené studii randomizováni k užívání tofacitinibu 2, 5 či 10 mg 2× denně nebo placeba. Pro účely post hoc analýzy odečítali snímky z MRI u pacientů s tofacitinibem v dávce 5 či 10 mg 2× denně nebo s placebem dva nezávislí radiologové za zaslepených podmínek a hodnotili změny podle skórovacího systému CANDEN mezi vstupem do studie a zobrazením po 12 týdnech užívání hodnocené terapie.
V rámci hodnocení MRI snímků byla vypočtena následující skóre:
- Celkové skóre zánětu páteře: součet aCIL, pCIL, aLIL, pLIL, FIL, NIL, TIL, RIL, SPIL a STIL.
- Dílčí skóre zánětu v tělech obratlů: součet aCIL, pCIL, aLIL a pLIL.
- Dílčí skóre zánětu zadních struktur páteře: součet FIL, TIL, RIL, SPIL a STIL.
- Dílčí skóre zánětu rohů obratlového těla: součet aCIL a pCIL na 23 úrovních (C2/C3–L5/S1), aLIL na úrovni C7/Th1–L5/S1 a pLIL na úrovni Th12/L1–L5/S1.
- Dílčí skóre zánětu části obratlového těla mimo roh: součet NIL.
- Dílčí skóre intervertebrálních skloubení: součet FIL.
- Dílčí skóre posterolaterálních struktur: součet TIL, SPIL a STIL na 23 úrovních, RIL a pLIL na úrovni C7/Th1–Th11/Th12.
Výsledky
Analyzovány byly údaje od 137 pacientů. Po 12 týdnech hodnocené léčby byla skóre zánětu páteře i jednotlivá dílčí skóre zánětu obratlových těl, zadních struktur, rohu obratlového těla, části obratlového těla mimo roh, intervertebrálních skloubení a posterolaterálních struktur páteře významně více snížená při podávání tofacitinibu (sdružená data obou dávek) než v případě placeba (všechna p < 0,0001, kromě subskóre části obratlového těla mimo roh, kde p < 0,05). Při léčbě tofacitinibem došlo také k numerickému zvýšení skóre tukových lézí, které svědčí o odeznění zánětlivé reakce.
Obr. 2 Průměrná změna skóre zánětlivých lézí na MRI dle CANDEN při léčbě tofacitinibem a placebem u pacientů s AS ve 12. týdnu oproti vstupu do studie
Pozn.: průměr LS – průměr stanovený metodou nejmenších čtverců; SE – standardní chyba průměru; * p < 0,05; ** p < 0,01; *** p < 0,001; **** p < 0,0001.
Závěr
U pacientů s AS vedla léčba tofacitinibem k významnému snížení skóre zánětu páteře na MRI hodnoceného podle skórovacího systému CANDEN. Tofacitinib v této post hoc analýze zmírnil také zánět posterolaterální struktur páteře a meziobratlových skloubení, což dosud nebylo popsáno.
(zza)
Zdroj: Østergaard M., Wu J., Fallon L. et al. Tofacitinib reduces spinal inflammation in vertebral bodies and posterolateral elements in ankylosing spondylitis: results from a phase 2 trial. Rheumatol Ther 2023 Aug; 10 (4): 1001−1020, doi: 10.1007/s40744-023-00564-y.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.