Vliv kojení na riziko ekzému u dětí
Delší doba kojení snižuje riziko ekzému u dětí v prvních dvou letech života. Tento pokles je ale ovlivněn tím, zda se u kojící matky vyskytují alergie nebo astma.
Delší doba kojení snižuje riziko ekzému u dětí v prvních dvou letech života. Tento pokles je ale ovlivněn tím, zda se u kojící matky vyskytují alergie nebo astma. Vliv délky kojení na rekurentní epizody wheezingu je přitom na těchto maternálních faktorech nezávislý. Vyplývá to ze studie publikované v říjnovém vydání odborného časopisu Journal of Pediatrics.
Lékaři z univerzity v holandském Maastrichtu hodnotili údaje od 2705 kojenců, získané opakovaně dotazníkovou metodou během těhotenství a ve 3., 7., 12. a 24. měsíci po porodu. Kromě toho byl matkám ve 34. a 36. gestačním týdnu odebrán vzorek krve pro zhodnocení koncentrace IgE. Celkem 85 % dětí ve studii bylo kojeno.
Delší doba kojení byla významně spojena s poklesem rizika atopického ekzému u dětí kojených matkami, které netrpěly ani astmatem ani alergií. Podobný trend byl pozorován i u alergických matek bez astmatu, nicméně hladina významnosti již nebyla tak přesvědčivá (p = 0,14). U astmatických matek měla doba kojení na riziko ekzému minimální vliv.
Epizody rekurentního wheezingu byly mnohem vzácnější u všech dětí kojících matek, a to v souvislosti s délkou kojení. Vědci závěrem spekulují, že tento vliv může mít souvislost s ochranou před infekcemi dýchacích cest. Pro maximální účinek je vhodné, aby bylo dítě matkou kojeno alespoň do konce 7. měsíce. Plně kojeno má být podle obecných doporučení do 6. měsíce.
(jin)
J Pediatr 2007;151:347–351.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.