Účinnost desloratadinu při léčbě alergické rýmy: metaanalýza randomizovaných, dvojitě zaslepených, placebem kontrolovaných studií
Autoři zkoumali údaje z databází MEDLINE, RMBASE, LILACS a CINAHL od ledna 1966 do května 2006. Celkově analyzovali 57 studií, z nichž 13 randomizovaných, dvojitě zaslepených a placebem kontrolovaných studií bylo nakonec podrobeno metaanalýze.
Autoři studie si určili cíl posoudit účinnost nesedativního antihistaminika desloratadinu v léčbě alergické rýmy.
Zkoumali údaje z databází MEDLINE, RMBASE, LILACS a CINAHL od ledna 1966 do května 2006. Celkově analyzovali 57 studií, z nichž 13 randomizovaných, dvojitě zaslepených a placebem kontrolovaných studií bylo nakonec podrobeno metaanalýze.
Vzhledem k odlišným metodickým přístupům byly výsledky studií pochopitelně velmi různorodé. Celkem bylo hodnoceno 3108 pacientů. Sledovány byly následující parametry: skóre celkových příznaků, skóre nosních příznaků, nosní průchodnost a zánětlivé ukazatele v nosním sekretu (počty eozinofilů, koncentrace interleukinu 4).
Desloratadin ve srovnání s placebem statisticky významně snižoval celkové i nosní příznaky. Rovněž nosní průchodnost byla statisticky významně zlepšena při léčbě desloratadinem ve srovnání s placebem. Počet eozinofilů v nosním sekretu byl při léčbě desloratadinem také snížen.
Tato metaanalýza klinických údajů jako první metaanalytická studie antihistaminika v léčbě alergické rýmy prokázala účinnost látky. Léčba desloratadinem vede nejen k pozitivní změně celkových příznaků, ale i ke zlepšení objektivně měřitelných ukazatelů, jako je nosní průchodnost. Výsledky studie jsou podloženy důkazy Ia kategorie (nejvyšší kategorie v evidence-based medicíně).
(van)
Zdroj: G. W. Canonica a spol, Allergy 2007.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.